Twoje pierwsze kino


Kolumn ci u nas dostatek

W przypadku kolumn trzeba pamiętać, że lepsze rezultaty brzmieniowe można uzyskać wtedy gdy satelity systemu będą dwudrożne, czyli zostaną wyposażone w głośniki wysoko- i średniotonowy. Jeśli satelity mają tylko przetwornik szerokopasmowy, to raczej nie należy się spodziewać brzmienia dobrej jakości. Najważniejsze jest to, aby "zaufać własnym uszom, a nie kupować oczami". Oczywiście stylistyka jest sprawą istotną, lecz na półkach sklepowych znajduje się wiele estetycznie wyglądających zestawów, które będą znacznie się różniły brzmieniem. Trzeba w sklepie zawsze przetestować wskazany komplet i to w takim miejscu, żeby można było spokojnie posłuchać, jak są odtwarzane ulubione płyty. Jeśli z różnych powodów obsługa sklepu odmówi przeprowadzenia sesji odsłuchowej, lepiej iść do innego salonu - to przecież my chcemy wydać pieniądze, a konkurencja w tej branży jest coraz większa.

Małe a ważne

Nie można też zapomnieć o pilocie zdalnego sterowania. W zestawach combo jego budowa jest bardziej istotna niż w przypadku systemów dzielonych. W combo jeden sterownik odpowiada za obsługę dziesiątek funkcji. Powinien więc być jak najwygodniejszy w obsłudze, co nie tylko oznacza, że ma dobrze leżeć w dłoni, ale także pozwalać na intuicyjne dotarcie do żądanych funkcji. Przydatną funkcją jest podświetlanie klawiatury w ciemności lub zastosowanie w sterowniku fosforyzujących guzików.

Kupujemy kino w kawałkach

Zestaw kina złożony z oddzielnie kupowanych elementów ma wiele zalet. Pierwszą z nich i chyba najważniejszą jest to, że można swobodnie wybrać i dopasować do siebie odpowiadające komponenty. Nie zawsze odtwarzacz DVD i amplituner tego samego producenta będą działały lepiej niż komponenty dwóch różnych firm. Część producentów jest znana z oferowania szczególnie udanych odtwarzaczy DVD, podczas gdy dumą innych są amplitunery. Kolejną zaletę można odkryć podczas ewentualnej awarii dowolnego elementu. Nie trzeba rozstawać się z amplitunerem, gdy zepsuje się odtwarzacz DVD. Kiedy nowe urządzenia trafią na rynek, wybrane elementy będzie można wymienić zakupując je na raty, bez potrzeby nabywania całego zestawu. Dotyczy to głównie kolumn, które starzeją się dość wolno i zwykle można z nich korzystać co najmniej kilka lat. Odtwarzacz DVD czy amplituner starzeją się od nich znacznie szybciej.

Zestawy dzielone, oprócz tego, że na ich zakup trzeba poświęcić więcej czasu, mają także minusy. Po pierwsze, wymagają dokupienia dodatkowego okablowania. W systemie zintegrowanym o ten aspekt troszczy się producent, prowadząc odpowiednie połączenia wewnątrz obudowy i dodając przewody głośnikowe. Oddzielnie kupowane elementy trzeba już połączyć we własnym zakresie, a do tego będą potrzebne odpowiednie "druty". Podnosi to nieco koszt systemu, jednak ma tę zaletę, że eksperymentując z rodzajami okablowania, umożliwia w pewnym zakresie manipulowanie charakterem brzmienia zestawu.

Jeśli chodzi o ceny, to nie zawsze system skompletowany z osobnych elementów musi być droższy od modelu combo. Prowadzone są więc liczne akcje promocyjne, podczas których po atrakcyjnych cenach można zakupić w komplecie amplituner i odtwarzacz DVD, a często nawet system z 6 kolumnami.

Gdzie kupować

Najtańsze urządzenia są sprzedawane w dużych magazynach typu Media Markt czy Euro RTV. Z racji wielkości i zlokalizowanej w całej Polsce sieci dilerskiej są one w stanie wynegocjować z dystrybutorami sprzętu audio-wideo duże upusty cenowe. Ponadto zawsze część modeli jest oferowana po cenach promocyjnych, co wiąże się z korzystnymi warunkami ratalnymi. Sklepy tego typu nie są jednak najlepszym miejscem do przeprowadzania prób odsłuchowych. Nawet wydzielone "kąciki" kina domowego nie zagwarantują pożądanej ciszy, a kręcący się ciekawscy klienci utrudnią spokojne poznanie możliwości sprzętu. Także fachowość obsługi często pozostawia sporo do życzenia.

Mniejsze sklepy specjalizujące się wyłącznie w sprzedaży sprzętu audio-wideo w stosunku do tzw. supermarketów mają sporo zalet. Można tu liczyć na spokój i zrozumienie ze strony obsługi. Najczęściej w salonach są wydzielone specjalne pokoje odsłuchowe, w których po uprzednim ustaleniu dogodnego terminu można bez szczególnych ograniczeń czasowych i wścibskich kupujących w spokoju posłuchać ulubionych płyt lub obejrzeć znane filmy. Sprzedawcy najczęściej są zorientowani w temacie, chociaż i tu nie można bezgranicznie wierzyć w ich bezstronność (często sklep jest punktem sprzedaży dystrybutora danej marki sprzętu). Nie najlepsza sytuacja naszej gospodarki skłoniła mniejszych dilerów do kolejnych ustępstw na rzecz klientów. Teraz, częściej niż w czasach prosperity, są oni skłonni udostępnić wybrany sprzęt do prób w domu. Wpłacając kaucję równowartości sprzętu, można sprawdzić, jak będzie się on sprawował w domowych warunkach.