Twoje pierwsze kino domowe

Nadszedł czas wyboru kina domowego. Czego szukać, by sprzęt pasował idealnie do naszych potrzeb? Jak nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców? Prezentujemy trzy konfiguracje domowego centrum rozrywki skrojone na miarę różnych potrzeb.


Nadszedł czas wyboru kina domowego. Czego szukać, by sprzęt pasował idealnie do naszych potrzeb? Jak nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców? Prezentujemy trzy konfiguracje domowego centrum rozrywki skrojone na miarę różnych potrzeb.

Zanim wydamy ciężko zarobione pieniądze, zadajmy sobie pytanie: Czego naprawdę potrzebujemy? Podstawowe i często pomijane kwestie, o jakie powinien zapytać nas sprzedawca w sklepie (a niestety, zwykle tego nie robi), to rozmiar pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować domowe kino oraz do czego naprawdę chcemy je wykorzystywać. Inne elementy będą potrzebne, jeśli jesteśmy fanami telewizji, a produkcje na DVD oglądamy sporadycznie, inne, gdy interesuje nas jak największa przekątna ekranu i bezkompromisowa jakość obrazu, a jeszcze inne, gdy przede wszystkim szukamy perfekcyjnego systemu audio z możliwością oglądania filmów. Na kolejnych stronach prezentujemy trzy przykłady - wzorcowe zestawy składające się na centrum domowej rozrywki opracowane przez naszych ekspertów. To propozycje pokazujące, do których sklepowych półek powinniśmy się skierować, szukając wymarzonego zestawu i o czym pamiętać dokonując wyboru.

Na początek

Młode małżeństwo zazwyczaj ma niewielkie mieszkanie i jeszcze mniej pieniędzy. Użytkownicy lubią oglądać filmy i słuchać muzyki (także tej zapisanej cyfrowo), jednak nie mają audiofilskich zapędów. Proponujemy zestaw, który powinien zaspokoić te potrzeby, nie rujnując domowego budżetu. Szacunkowy koszt - od ok. 3500 zł.

1. Telewizor kineskopowy do 29 cali

Twoje pierwsze kino domowe
Twoje pierwsze kino domowe
Dlaczego: Bardzo dobra jakość obrazu za zdecydowanie mniejszą kwotę od tej, jaką trzeba by wydać na ekran LCD porównywalnej wielkości.

Kluczowe funkcje: Płaski kineskop niezniekształcający obrazu, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych modeli CRT. Proporcje ekranu 16:9 oraz wejścia Scart RGB. Idealnie, jeśli ma wejście komponent, którym prześlemy wysokiej jakości obraz bez przeplotu z odtwarzacza DVD, ale w Polsce niewiele jest takich odbiorników.

Polecamy:

Panasonic TX-28PM1 P - 1800 zł,http://www.panasonic.pl ;

JVC AV 28X4 - 2500 zł,http://www.jvc.pl

2. Zestaw kina domowego typu combo

Dlaczego: Amplituner zintegrowany z odtwarzaczem DVD typu "slim" zajmuje mało miejsca. W komplecie znajdują się też kolumny 5.1 wystarczające do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczenia i okablowanie. Zestaw prosty w instalacji i stosunkowo niedrogi.

Kluczowe funkcje: Dekodery dźwięku Dolby Digital i DTS oraz zestaw kolumn zapewnią kinowe wrażenia podczas oglądania filmów na DVD. Możliwość odtwarzania CD, MP3 i tuner radiowy.

Polecamy:

Samsung HT-DS420 - 1500 zł,http://www.samsung.pl ;

Sony DAV-SB500W - 2200 zł,http://www.sony.pl

3. Dodatkowo: Komputer typu notebook

Dlaczego: W ciągu dnia - narzędzie pracy, wieczorem źródło cyfrowej muzyki, zdjęć lub filmów.

Kluczowe funkcje: Pozwala odtworzyć zawartość twardego dysku na ekranie telewizora, umożliwi oglądanie filmów DivX czy zdjęć z aparatu cyfrowego, a także granie w proste gry.

Polecamy:

Toshiba Satellite L10-119 - 3250 zł,http://www.toshiba.pl ;

HP Compaq NX9105 - 3150 zł, http://www.hp.pl