Twórca BitTorrenta szykuje wyszukiwarkę filmów

Bram Cohen pracuje wraz z grupą programistów nad wyszukiwarką plików dostępnych w sieci BitTorrent (której Cohen jest twórcą) - donosi magazyn Wired. Mechanizm ten ma umożliwić łatwe znajdowanie i pobieranie udostępnionych w sieci plików - głównie filmów, muzyki oraz oprogramowania.

Według dziennikarzyhttp://Wired.com , prace nad wyszukiwarką zbliżają się ku końcowi - w ciągu najbliższych tygodni należy spodziewać się udostępnienia jej finalnej wersji.

Wiadomo już, że korzystanie z niej będzie darmowe - twórca BitTorrenta ma zamiar czerpać zyski z reklam wyświetlanych w wynikach wyszukiwania (usługa będzie oferowana we współpracy z firmą Ask Jeeves, operatorem wyszukiwarkihttp://Ask.com ). Po wpisaniu do wyszukiwarki określonego zapytania znalezione zostaną odpowiednie 'torrenty' - czyli odnośniki, umożliwiające natychmiastowe rozpoczęcie pobierania żądanego pliku.

Zdaniem analityków, nowa wyszukiwarka znacznie uprości korzystanie z BitTorrenta. Użytkownik nie będzie już musiał odwiedzać wielu różnych stron w poszukiwaniu odnośników do szukanych przez niego plików - wystarczy, że odwiedzi stronę wyszukiwarki (jej adres nie jest na razie znany) i poda szukaną frazę.

Nie wiadomo na razie, czy i jak na pojawienie się wyszukiwarki zareaguje amerykańska organizacja MPAA, która uważa BitTorrent za główne narzędzie piratów nielegalnie dystrybuujących filmy (pisaliśmy m.in. w tekście "MPAA: To wszystko wina BitTorrenta!")

Więcej informacji:

http://www.wired.com