Twórca GNOME: "OOXML [Microsoftu] to fenomenalny standard"

W trakcie rozmowy na liście dyskusyjnej, Miguel de Icaza, jeden z twórców środowiska GNOME stwierdził, że OpenXML Microsoftu jest fenomenalnym standardem, a jednak jego przeciwnicy doprowadzili do sytuacji, w której nawet poważni ludzie twierdzą, że jest z nim coś nie tak. Natychmiast na jego głowę posypała się lawina ciosów.

Miguel de Icaza może pochwalić się długą listą zasług dla środowiska Open Source. Współtworzył GNOME, w pełni wolną alternatywę dla KDE, pracował też nad Linuksem (kernelem) i Midnight Commanderem (menedżer plików). W 1999 roku założył firmę Helix Code (Ximian), która dwa lata później wystartowała z projektem Mono - odpowiednikiem .NET Framework dla Linuksa.

Dziś de Icaza pracuje dla Novella, który w 2003 roku wykupił Ximiana.

Dyskusja

Rozmowa rozpoczęła się w wątku "I tell you how does this look". Eduardo Robles Elvira, deweloper, zatrzymał się nad Silverligthem oraz nad jego wysoce liberalną licencją. Jego zdaniem Microsoft przestanie pomagać przy wersji dla Linuksa, gdy tylko zdobędzie przewagę nad Flashem.

De Icaza najwyraźniej chciał uspokoić programistę. Jako przykład przywołał standard OpenXML stosowany w aplikacjach pakietu Microsoft Office 2007, który jego zdaniem jest "fenomenalny, a jednak atakowany przez rywali tak mocno, że nawet poważni ludzie twierdzą, iż jest z nim coś nie tak".

Uznał za śmieszny fakt, że OOXML krytykują użytkownicy nie mający kontaktu z formatem Microsoftu.

"Wariat czy żonaty?"

Na grupie natychmiast podniosły się głosy sprzeciwu. Skrytykowano MS OpenXML za przesadnie obszerną dokumentację, umieszczone w standardzie kruczki, które mają uzupełniać założenia projektowe (lub dziury) aplikacji MS Office oraz wsparcie dla zamkniętych formatów.

Czytelnicy serwisu Slashdot.org nie przebierali w słowach. Uznano, że de Icaza znajduje się na liście płac Microsoftu. Oskarżono go też o zapatrzenie w wynalazki z Redmond (podobieństwo GNOME do Windows, Mono itd.) oraz o chęć zaszkodzenia środowisku Open Source.

Warto zajrzeć: "I tell you how does this look" (w języku angielskim) oraz "de lcaza calls OOXML a 'Superb Standard'" (w języku angielskim)