Twórca Linuksa nagrodzony

Twórca systemu operacyjnego Linux, Linus Torvalds, uhonorowany został nagrodą $Computing Innovation$ przyznawaną przez magazyn $The Economist$ osobom, które osiągnęły wyjątkowy sukces w dokonywaniu finansowych przemian na rynku i w branży komputerowej.

Nagrody przyznawane są również w dziedzinie biologii, komunikacji, ochronie środowiska oraz energetyce. Nominacje przyznają czytelnicy oraz dziennikarze magazynu The Economist, a zwycięzców wyłania 17-osobowe jury. W imieniu Linusa, który nie mógł przybyć na ceremonię do San Francisco, nagrodę odebrał Stuart Cohen, prezes Open Source Development Lab (OSDL), w którym Torvalds pracuje nad rozwojem systemu Linux. W swoim przemówieniu Cohen powiedział, że nagroda ta, to zarazem potwierdzenie, że system operacyjny Linux, rozwijany pod okiem Torvaldsa, zrewolucjonizował całą branżę IT. Dodał, że Linux już teraz ma ogromny wpływ na nasze życie i wpływ ten będzie wzrastał z roku na rok.

Nie po raz pierwszy twórca Linuksa został uhonorowany w ten sposób. Linus Torvalds jest już m.in. laureatem Takeda Award z 2001, World Technology Award for Commerce z 2001 oraz Nokia Foundation Award z 1997. Magazyn Time uznał go w 2004 r. za jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Torvalds stworzył jądro systemu Linux w 1991 r., będąc 21-letnim studentem informatyki na Uniwersytecie w Helsinkach. Udostępnił napisany przez siebie kod innym programistom, tak by ci mogli swobodnie wprowadzać do niego dowolne zmiany. Pierwsza wersja kernela oznaczona numerem 1.0 ukazała się w 1994 roku. Dwa lata później wydana została wersja 2.0. W tym samym roku na świat przyszła pierwsza córeczka Linusa, którą ten nazwał na swojej stronie internetowej - Linus v2.0.


Zobacz również