Twórca Madden NFL vs EA - bitwa o kasę

Robin Antonick, programista który jest twórcą serii John Madden Football (później Madden NFL), twierdzi że należą mu się tantiemy od Electronic Arts. Antonick nie pracuje przy grze od 1993 roku, mimo to uważa że EA powinno podzielić się z nim zyskami.

Seria Madden NFL Football jest jedną z najpopularniejszych gier sportowych na świecie. Od powstania serii, produkcja ta sprzedała się w liczbie 85 milionów egzemplarzy oraz zarobiła około 4 miliardy dolarów. Madden NFL, jak nie trudno się domyślić, największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Robin Antonick jest twórcą serii, która swój początek miała w 1988 roku. Na tej podstawie domaga się odszkodowania z tytułu utraconych zysków.

Zobacz również:

  • FIFA 22 – gdzie kupić najtaniej? Przegląd ofert w przedsprzedaży

W 1993 roku seria zmieniła nazwę na Madden NFL, a wydawcą gry została firma Electronic Arts. Od tego czasu Antonick nie bierze udziału w procesie tworzenia symulacji futbolu amerykańskiego. Jego zdaniem, chociaż gra się znacząco zmieniła, to nadal jest to ten sam produkt. Wobec tego powinien on otrzymać rekompensatę utraconych profitów.

Zgodnie z informacjami agencji Reuters, Antonick pozwał EA oskarżając giganta o niewypłacenie mu należności licencyjnych. Pomysłodawca serii gier, twierdzi że nie otrzymał od Electronic Arts żadnej gratyfikacji od 1992 roku.

W odpowiedzi na oskarżenia Antonicka, rzeczniczka EA - Tiffany Steckler, powiedziała portalowi 1up, że oskarżenia "po prawie 20 latach, są zupełnie bezpodstawne".