Twórca Tetrisa: open source niszczy rynek

Choć Tetris na dobre zagościł w olbrzymiej liczbie urządzeń elektronicznych na świecie, trudno uznać jego twórcę za wyrocznię w dziedzinie oprogramowania. Zwłaszcza, że jego poglądy okazują się dość kontrowersyjne.

Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 1985 roku, gdy pracował w Moskiewskiej Akademii Nauk. Później, w latach 1991-2005, pracował w Microsofcie, a obecnie zatrudniony jest w WildSnake i projektuje nowego rodzaju gry logiczne.

Jego - zadeklarowanego kapitalisty - zdaniem oprogramowanie open source (Free and Open Source Software, FOSS) niszczy rynek. Grupy, które rozwijają za darmo aplikacje, sprawiają, że inni programiści nie są w stanie na nich zarabiać. Jego zdaniem FOSS nie powoduje przyrostu bogactwa, jest bowiem wyrazem umysłowego buntu, niedojrzałości i nihilistycznego podejścia do życia - dałoby się zatem wywnioskować, że open source jest efektem, skutkiem, a nie przyczynkiem do wzrostu zamożności społeczeństwa.

A co z firmami, które odnoszą rynkowy sukces bazując na open source? Pażytow ma wytłumaczenie: to tylko ograniczona nisza.

Warto zajrzeć: "El software libre sólo es una rebeldía estéril" (w języku hiszpańskim)