Twórca Wikipedii znowu w tarapatach?

Jimmy Wales, twórca Wikipedii, nie ma ostatnio szczęścia. Niedawno zerwał z dziewczyną zmieniając wpis w encyklopedii online, a teraz agencja Associated Press ujawniła, że obiecał dawnemu pracownikowi Novella "specjalną ochronę" w zamian za darowiznę na Fundację Wikimedia.

Na początku marca Wales postanowił zerwać z Rachel Marsden, kanadyjską prezenterką telewizyjną; zrobił to modyfikując wpis w Wikipedii na swój temat - co odbiło się echem na bardziej i mniej plotkarskich witrynach na świecie.

Teraz wychodzi na jaw inna kwestia, której przeciwnicy Wikipedii z pewnością prędko mu nie zapomną. Mianowicie w publikacjach Associated Press pojawiły się doniesienia, że jeden z byłych pracowników Novella, Jeff Merkey, przekazał na Fundację Wikimedia 5000 dolarów.

Oczywiście nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie fakt, że w zamian za dotację, Wales obiecał mu ponoć "ochronę". Merkey twierdzi nawet, że jego artykuły miału zostać uznane za odpowiadające standardom Wikipedii, a on sam jako edytor będzie traktowany na specjalnych warunkach.

Wales stanowczo zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek oferował albo przyjmował tego typu darowizny. Sprawa jest o tyle niejasna, że ok. półtora roku wcześniej również Merkey twierdził coś kompletnie przeciwnego, a zdanie zmienił dopiero po publikacjach AP.