Twórca popularnego kopiuj i wklej - Larry Tesler zmarł w wieku 74 lat

Prawdopodobnie nigdy o nim nie słyszałeś, ale codziennie korzystasz z jego wynalazku.

Świat informatyki i nowych technologii kojarzymy głównie z Billem Gatesem, Markiem Zuckerbergiem, Linusem Torwardsem, Timem Cookiem oraz Stevem Jobsem. Mało kto pamięta o innych postaciach, których rozwiązania na dobre zapisały się w historii i z których korzystamy do dziś.

Twórca popularnego kopiuj i wklej - Larry Tesler zmarł w wieku 74 lat

Źródło: Youtube Computer History Musem Channel

Jedną z takich postaci jest Larry Tesler. To niepozorny informatyk, który zmarł w wieku 74 lat w ostatni poniedziałek. Mało kto wie, ze były pracownik firmy Apple odpowiedzialny był za wdrożenie wielu funkcji, które są dla nas podstawą używania komputera.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka - przegląd aktualnych promocji [Aktualizacja 24.10.2021]

Według portalu Gizmodo Tesler urodził się w 1945 roku oraz ukończył studia informatyczne na Stanfordzie. Przez wiele lat Larry zaangażowany był w prace nad SI oraz brał udział w ruchach antywojennych i antymonopolowych. W 1973 roku zatrudnił się w Centrum Badań Xerox w Palo Alto. To właśnie podczas pracy w tej korporacji opracował on koncepcję wykorzystania skrótów, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszej pracy z komputerem. Mowa o kopiowaniu, wycinaniu i wklejaniu. Larry Tesler tworząc te rozwiązania opierał się na starej dobrej metodzie polegającej na fizycznym wycinaniu fragmentów tekstu i wklejaniu ich w inne miejsca.

Później Tesler stworzył jeszcze jedną niezwykle popularną funkcję czyli znajdź i zamień.

W latach 80 tych Tesler przeniósł się do Apple, gdzie pracował przez kolejne 17 lat jako wiceprezes AppleNet oraz główny naukowiec. Pracował nad najbardziej znanymi produktami Apple, ale także nad największymi wtopami giganta z Cupertino. Jego funkcje kopiuj, wytnij, wklej zostały zaimplementowane w komputerze Apple Lisa w 1983 roku i od tej pory znajdują się w każdym nowoczesnym komputerze niezależnie od systemu operacyjnego.

Po odejściu z firmy Apple Tesler pracował w sektorze edukacyjnym. Pomagał przy uruchamianiu oprogramowania Stagecast. Pracował także dla Amazon, Yahoo oraz 23andMe. W chwili obecnej nie wiemy jeszcze, gdzie odbędzie się pogrzeb zmarłego 17 lutego 2020 roku Larrego Tesler'a. Z pewnością przybędą na niego najważniejsi ludzie związani z IT.

Źródło: techspot.com