Twórcy Instagrama idą na wojnę z usługami korzystającymi z API tego serwisu

Twórcy Instagrama przez lata zachęcali deweloperów do tworzenia usług i aplikacji opartych o ich usługę. Jeszcze przed przejęciem tego serwisu społecznościowego opartego o zdjęcia przez Facebooka powstało wiele bazującym na nich serwisów. Jeśli jednak ich twórcy użyli w nazwie członu “Insta-” albo “-gram” to będą mieli problem.

Instagram zawsze wydawał się przyjazny deweloperom. Udostępnione API pozwala niemal dowolnie przetwarzać profile użytkowników, zdjęcia i zamieszczone pod nimi komentarze. Od zawsze jedynym obostrzeniem był brak możliwości udostępniania zdjęć w serwisie inaczej niż przez oficjalne aplikacje na komórki. Usługi budujące dodatkowy ekosystem dookoła Instagrama były jednak porządane.

To właśnie dzięki usługom takim jak bardzo dobry Statigram użytkownicy Instagramu mogli przeglądać i komentować zdjęcia swoich znajomych bezpośrednio z komputera. W końcu dopiero w przeciągu ostatniego roku Instagram po przejęciu go przez Facebooka udostępnił najpierw przeglądarkowe profile użytkowników, a potem własną stronę internetową ze strumieniem zdjęć.

I wygląda na to, że dodatkowe serwisy zaczęły Instagramowi zawadzać. W najnowszych wytycznych dla deweloperów znalazły się zapisy, które w ramach ochrony marki zabraniają używania w aplikacjach korzystających z API Instagramu korzystania z części nazwy. Tym samym twórcy usług takich jak Statigram, Luxogram czy Instagallery mają niemały orzech do zgryzienia.

W sprawie warto poruszyć dwie ciekawe kwestie: przed wprowadzeniem obostrzeń wytyczne dla deweloperów wręcz zachęcały do używania części tej nazwy - nie można było używać w nazwie Instagram, ale Insta- oraz -gram już tak. Patrząc na ruchy Instagramu nie sposób nie przypomnieć sobie sytuacji, gdy to twócy tej popularnej aplikacji do dzielenia się zdjęciami ze znajomymi krytykowali Twittera, gdy w pewnym stadium swojego rozwoju ograniczał API i np. przestał wyświetlać w rozwiniętym widoku wiadomości miniatury zdjęć właśnie z Instagramu

źródło: techcrunch.com