Twórcy OpenOffice.org przechodzą do LibreOffice'a

Grupa trzydziestu trzech autorów projektu OpenOffice.org zrezygnowała z pracy przy kolejnych wersjach programu. Twórcy przenoszą się do rozwijanego przez The Document Foundation pakietu biurowego LibreOffice. Powód decyzji to niezadowolenie z postawy Oracle wobec projektu i społeczności OpenOffice'a.

Autorzy, którzy będą teraz rozwijać LibreOffice, pochodzą w większości z niemieckiej społeczności OpenOffice.org. Są wśród nich tłumacze, marketingowcy i deweloperzy. Właściwie, niemiecki oddział OpenOffice.org został osierocony - powiedział Charles Schulz, rzecznik The Document Foundation.

W niedzielę, twórcy open-source napisali w otwartym e-mailu, że dołącza do zespołu LibreOffice. Wśród przyczyn tej decyzji, wymieniono "niepotrzebne nieporozumienia" na linii Oracle - społeczność OpenOffice'a i brak wizji na dalszy rozwój pakietu ze strony firmy.

Grupa 33 byłych pracowników OpenOffice.org twierdzi, że w projekcie potrzebne są poważne zmiany i wierzy, że będą one możliwe w LibreOffice.

Na początku roku 2010 r. Oracle kupił Sun Microsystems i przeznaczył programistów do projektu OpenOffice.org. Od tego czasu firma wypuściła już dwie stabilne wersje programu. Społeczność zgromadzona wokół projektu LibreOffice twierdzi jednak, że Oracle traktowało ich nie jak współpracowników, lecz dodatkowy problem.

We wrześniu, społeczność projektu odłączyła się od OpenOffice.org, tworząc niezależną organizację The Document Foundation i własne rozwidlenie pakietu biurowego pod nazwą LibreOffice.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: