Twórcy najpopularniejszej modyfikacja Androida CyanogenMod zakładają firmę

Twórcy najpopularniejszej modyfikacji systemu Android o nazwie CyanogenMod założyli własną firmę i zebrali 7 milionów dolarów na rozwój swojego projektu.

Urządzenia z systemem Android pozwalają na dość łatwą zmianę preinstalowanego przez producenta oprogramowania. Na smartfony i tablety z systemem od Google wgrać inny obraz systemu ściągnięty z internetu, który potrafi nie do poznania odmienić urządzenie, a także dać mu drugą młodość.

Najpopularniejszą modyfikacją Androida jest obecnie CyanogenMod. Pierwszy ROM, czyli obraz systemu o tej nazwie powstał w 2009 roku za sprawą Steve’a Kondika kryjącego się w sieci pod nickiem Cyanogen. Od czasu premiery pierwszej wersji CyanogenModa po jego ciepłym przyjęciu przez społeczność twórca zaczął do prężnie rozwijać, a wokół projektu skupiło się wielu niezależnych deweloperów i programistów. Obecnie korzysta z niego blisko osiem milionów osób.

Zespół CyanogenMod

Zespół CyanogenMod

Zespół stojący za CyanogenMod przekształca hobbystyczny projekt w korporację. Zebrali aż 7 milionów dolarów funduszy, które mają im pomóc w rozwijaniu własnej modyfikacji systemu Android od Google. Obecnie ich głównym celem, oprócz dodawania nowych i ulepszania obecnych funkcji, jest uproszczenie do granic możliwości procesu instalacji tej alternatywnej wersji systemu. Dziś jest to zbyt skomplikowane i może odstraszać wielu potencjalnych użytkowników.

Otwarte pozostaje pytanie, czy skoro CyanogenMod stał się firmą i zebrał środki finansowe z zewnętrznych źródeł na dalszy rozwój, to czy nadal będzie modyfikacją dostępną bezpłatnie. Ludzie stojący za projektem nie mówią nic o modelu biznesowym, a nie założyli przecież też firmy charytatywnej.

źródło: pocketnow.com