Twórcy największej pirackiej strony w Chinach skazani

Prawdopodobnie nie słyszeliście nigdy o stronie Siluhd.com? Była to największa chińska strona z możliwością pobierania pełnych wersji filmów, programów TV i seriali. Jej twórcy zostali dziś skazani.

Sprawa ta nie była tak głośna jak aresztowanie Kima Dotcoma, ale wszystko odbywało się na podobnej zasadzie - na serwerach znajdowały się gotowe do ściągania klipy w HD i innych jakościach. Do pobrania wystarczała rejestracja i niewielka opłata, a w szczytowym momencie popularności było tam zarejestrowanych 1,4 miliona użytkowników. Strona została zamknięta w kwietniu 2013 roku, po aresztowaniu jej twórców. Powód jest oczywisty - wielokrotne naruszenie praw autorskich. Najważniejsza osoba w firmie, Zhou Zhiquan, otrzymał wyrok pięciu lat za kratkami oraz karę finansową w wysokości jednego miliona juanów (ok. pół miliona złotych).

Twórcy największej pirackiej strony w Chinach skazani

Sześciu współpracowników Zhou pożegna się z wolnością na czas od jednego do trzech lat. To nie wszyscy, którzy oczekują na decyzję sądu - przy stronie pracowało jeszcze ok. 30 innych osób. Chińskie władze podały także dokładną liczbę pozycji, jakie znajdowały się na Siluhd.com - 18,772 filmów, 3,316 albumów z muzyką oraz 208 gier. Łączna liczba pobrań wynosiła przeciętnie 6 tysięcy dziennie. Interes musiał się opłacać, ponieważ same reklamy zapewniały właścicielom przychód w wysokości 2-3 milionów juanów rocznie (1-1,5 miliona złotych). Dodatkowo około 4 tysięcy chronionych prawami autorskimi filmów było wypalonych na płyty i sprzedawanych w należącym do Zhou sklepie online.