Twórcy wirusów na celowniku FBI

FBI rozpoczęło obławę na tych, którzy odpowiedzialni są za stworzenie i rozprzestrzenienie w Sieci robaka MSBlast i wirusa Sobig.F. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze jest pewne, że znajdzie sprawców komputerowej "epidemii".

W prowadzonym przez FBI śledztwie uczestniczą również: rządowy Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz oddziały cyberpolicji. Szef FBI powiedział, że w akcji biorą udział najlepsi specjaliści IT i analitycy kodu programów komputerowych.

W zeszłym tygodniu FBI wysłało do arizońskiego dostawcy internetowego Easynews.com żądanie podania wszelkich informacji związanych z osobą, która umieściła na kilku pornograficznych grupach dyskusyjnych wirusa Sobig.F. Zdaniem amerykańskiej policji, to może być dobry trop.

Warto dodać, że w kilku poprzednich "epidemiach" wirusów komputerowych udało się wyśledzić sprawcę. Autor wirusa Melisa, Dawid L. Smith, został wykryty, bo pozostawił po sobie ślad prowadzący do jego komputera domowego. Z kolei twórca wirusa Anna Kournikova zaraz po rozprzestrzenieniu się złośliwego programu, przyznał się do tego, co zrobił, dodając, że wirus powstał przy użyciu bardzo prostego narzędzia.

FBI liczy również na pomoc użytkowników Sieci.