Tworzenie plików PDF

Format PDF jest używany od wielu lat, ale dopiero od niedawna zaczęto go stosować w przemyśle wydawniczym. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak format PDF wpływa na codzienny przepływ pracy.


Format PDF jest używany od wielu lat, ale dopiero od niedawna zaczęto go stosować w przemyśle wydawniczym. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak format PDF wpływa na codzienny przepływ pracy.

Dokumenty w formacie Adobe PDF krążą wśród użytkowników już od ponad dziesięciu lat, ale dopiero w ciągu ostatnich trzech-czterech lat znalazły swoje miejsce w poligrafii i przemyśle drukarskim. Coraz częściej drukarnie i naświetlarnie proszą swoich klientów o dostarczanie prac w formacie PDF, a nie EPS lub natywnym formacie Quarka. Wydawcy gazet i magazynów również wymagają od reklamodawców przekazywania reklam w plikach PDF.

Dzięki zastosowaniu przepływu pracy opartego na formacie PDF wszystkie ważne elementy dokumentu (takie jak układ, tekst, grafika i informacje o czcionkach) znajdują się w pojedynczym pliku.

Znacznie ułatwia to przekazywanie prac pomiędzy kolejnymi użytkownikami, a także archiwizację poszczególnych projektów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba otwierać wielu programów graficznych i czcionek.

Tworzenie plików PDF

QuarkXPress 6 korzysta z innego narzędzia do tworzenia PDF niż Distiller, ale sposób jego obsługi nie jest skomplikowany.

Proces tworzenia plików PDF zapewnia kontrolę nad rozdzielczością obrazów, kompresją pliku, obsługą czcionek i zarządzaniem kolorami. Jednocześnie można utworzyć wiele wersji tego samego pliku. Oznacza to możliwość przygotowania wersji dokumentu dla drukarni (wysoka rozdzielczość), do wydrukowania na prooferze (średnia rozdzielczość) i archiwizacji (niska rozdzielczość). Oprócz tego, w pliku PDF można umieszczać pliki multimedialne (dźwięki i filmy), jak również tworzyć hiperłącza między różnymi stronami, a nawet dokumentami.

Przeglądarka plików PDF Adobe Reader jest dostępna za darmo dla wielu różnych platform i często dołączana do różnego rodzaju produktów. Dzieje się tak, gdyż format PDF został powszechnie przyjęty dla instrukcji obsługi w postaci elektronicznej.

Oczywiście w razie potrzeby tę przeglądarkę można pobrać również ze strony producenta (http://www.adobe.com ).

Pułapka

Początkowo może wydawać się, że zaprojektowanie przepływu pracy nie jest skomplikowane. Dokumenty są tworzone w wybranym programie (na przykład w Quarku lub Photoshopie). Następnie można użyć jednego z wielu narzędzi do przekształcenia gotowej pracy do pliku PDF. Układ dokumentu, czcionki, obrazki i kolory zostaną automatycznie dołączone do tego pliku.

Niestety, utworzenie poprawnego pliku PDF może wymagać więcej wysiłku. Przesłanie do drukarni źle przygotowanego dokumentu może okazać się bardzo kosztowną pomyłką. W jaki sposób tego uniknąć?

Przede wszystkim należy upewnić się, że przygotowano właściwe ustawienia na etapie tworzenia pliku PDF.

Po drugie, przed przesłaniem dokumentu do drukarni lub klienta należy użyć programu do sprawdzenia jego poprawności (preflighting).

Podstawowym programem do tworzenia, wyświetlania i edytowania dokumentów PDF jest Adobe Acrobat. Niezależnie od wersji tej aplikacji w zestawie można znaleźć narzędzie Distiller i z jego pomocą utworzyć plik PDF z dowolnego dokumentu.

Oczywiście możliwe jest również tworzenie takich plików bez pośrednictwa Distillera.

Tę funkcję zapewniają m.in. QuarkXPress 6 oraz programy Adobe z serii CS. Użytkownicy Mac OS-a X mogą korzystać z systemowych funkcji do obsługi PDF. Warto jednak zakupić co najmniej jedną kopię Acrobata, który będzie stanowił podstawę dla narzędzi innych firm.