"Ty jesteś kontrolerem" - Microsoft prezentuje Projekt Natal

Microsoft przedstawił założenia projektu Natal - technologii, która może zrewolucjonizować rynek elektronicznej rozrywki. Umożliwia ona zarządzanie domowym centrum multimediów bez konieczności posiadania pilota sterowania - zgodnie z hasłem konferencji Microsoftu na targach E3, kontrolerem jest sam użytkownik!

Natal to zaawansowany system sterowania, wiernie odwzorowujący ruchy użytkownika - kamera śledzi jego zachowanie i rejestruje wykonywane przez niego gesty, tłumaczone następnie na język zrozumiały dla systemu. Człowiek może też wydawać polecenia głosowe i w ten sposób zarządzać np. odtwarzaniem multimediów. Microsoft zapowiedział, że z technologią zintegrowane będą konsole Xbox 360. Co więcej, mają z nią współpracować nie tylko konsole przyszłych generacji, ale także modele obecnie dostępne w sprzedaży.

Zobacz wideoprezentację

W prezentacji na E3 wzięły udział takie gwiazdy, jak Steven Spielberg i Peter Molyneux. Ten ostatni pokazał możliwości technologii na przykładzie Milo - awatara egzystującego w wirtualnym świecie gry, wchodzącego w interakcje z użytkownikiem (Milo patrzący w jego kierunku, reaguje na głos a nawet rozpoznaje wiadomości ręcznie "napisane" przez użytkownika na ekranie telewizora). "To technologia, o której fantastyka naukowa nawet nie wspominała, i ta technologia działa. Dzisiaj." - mówił słynny twórca gier komputerowych.

Prasa i serwisy internetowe także rozpływają się w zachwytach nad technologią. "To Nintendo Wii bez Wii-remote, Sony Eye Toy z o wiele lepszym obrazem. Obietnica interakcji bez kabli i gadżetów" - pisał redaktor PCWorld.com, Matt Peckham.

Więcej informacji: Projekt Natal


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: