Tydzień z Google: Google TV, Pac-Man, Android i więcej przejęć

Ostatni tydzień obfitował w informacje na temat Google. Powody to forum deweloperskie Google, przejęcia innych firm, ale także wpadki związane z prywatnością.


Oto podsumowanie tygodnia z Google:

Dalszy rozwój Androida

Google rozwija system operacyjny Android i pokazuje nową wersję: 2.2. Posiada ona rozwiązania przydatne w biznesie, m.in. integruje się z Microsoft Exchange. Oprogramowanie o kodowej nazwie Froyo będzie również szybsze i będzie wspierać Flasha.

Jednocześnie firma analityczna Gartner opublikowała nowe badania, wg których telefony pracujące pod kontrolą systemu Android sprzedają się dobrze nie tylko w USA. Według danych ze światowego rynku smartfonów, sprzedaż komórek z Androidem wzrosła dziewięciokrotnie: z 575 tys. sztuk w pierwszym kwartale 2009 r. do 5,2 mln sztuk w pierwszym kwartale 2010 roku. Dzięki temu udało im się gwałtownie powiększyć udział w rynku smartfonów: z 1,6% w pierwszym kwartale 2009 roku do 9,6% w pierwszym kwartale 2010 roku.

Google TV

Podczas konferencji deweloperskiej I/O zaprezentowano Google TV, opisywane jako ułatwienie w oglądaniu telewizji i przeglądaniu Internetu. Partnerami projektu są Intel, Sony i Logitech. Google TV ma być otwartą platformą. Równie dobrze może okazać się hitem jak i porażką.

Cześć Pac-Manowi

Sporo mówiło się o Google w piątek, kiedy umieściło na głównej stronie wyszukiwarki interaktywne logo. Była nim gra Pac-Man. Google uczciło w ten sposób trzydziestolecie jej istnienia. Najnowszy Google Doodle (tak nazywają okazjonalne zmiany loga w Google) posiada 255 poziomów plus dodatkowy, niedokończony przez autora oryginału poziom.

Grę uruchamiał przycisk "wrzuć monetę" umieszczony obok standardowego "szukaj w Google".

Google na zakupach

Podczas trwania konferencji Google otrzymało zgodę Federalnej Komisji Handlu na wartą 750 mln dolarów transakcję przejęcia firmy AdMob. Regulator stwierdził, że nie zagrozi ona konkurencyjności na rynku reklamy mobilnej.

Google ma zamiar też kupić firmę Simplify Media, która pozwoli na konkurowanie z należącym do Apple sklepem iTunes, poprzez oferowanie muzyki w strumieniu. Google zapowiada, że uruchomi sklep muzyczny dla Androida.

Firma planuje też przejęcie firmy Global IP Solutions (GIPS), która zajmuje się pisaniem kodeków video i VoIP. Wartość transakcji to 68,2 mln dolarów w gotówce. Google przyznaje, że ma zamiar rozwijać usługi real-time Web związane z komunikacją audio i wideo przez Internet.

Bezpieczniejsze wyszukiwanie

Użytkownicy, którzy chcą ukryć przez innymi czego szukają za pomocą Google mogą skorzystać z sesji szyfrowanej bezpiecznym protokołem SSL. W tym przypadku protokół chroni transmisję wpisanego przez użytkowników zapytania i przesyłanych z serwerów Google odpowiedzi. Bezpieczna wyszukiwarka jest dostępna pod adresem https://www.google.com/ i na razie nosi oznaczenie beta.

Afera Wi-Fi

Firma z Mountain View została poddana krytyce gdy okazało się, że samochody robiące zdjęcia do usługi Google Street View zbierały również dane z niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Francja, Włochy i Niemcy wszczęły dochodzenia, w USA sprawą zainteresowała się Federalna Komisja Handlu.

Google Wave dla wszystkich

Gdy coraz więcej osób zapominało już o istnieniu Google Wave, firma ogłosiła, że narzędzie do współpracy i komunikacji jest teraz dostępne dla wszystkich. Google Wave to połączenie e-maila, komunikatora i portalu społecznościowego. Początkowo usługa była dostępna tylko dla zamkniętej grupy użytkowników, z której spory odsetek nie wiedział o co w tej usłudze chodzi.

Materiały filmowe z konferencji Google I/O możesz zobaczyć w serwisie YouTube.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: