Tygrys na wolności!

Na datę 29 kwietnia 2005 r. czekali z niecierpliwością wszyscy posiadacze komputerów Mac. Najnowsza wersja systemu operacyjnego Mac OS X - 10,4, o nazwie kodowej Tiger, oficjalnie wchodzi do sprzedaży. Polscy użytkownicy będą mogli nabyć podstawową wersję systemu za ok. 559 zł.

Największymi zaletami systemu mają być zaimplementowane w nim nowe aplikacje, których - jak wylicza producent na swojej witrynie internetowej - jest ponad 200. Narzędzia te usprawniają m. in. zarządzanie zapisanymi na dysku komputera dokumentami, odtwarzanie multimediów, przeglądanie stron internetowych i korzystanie z poczty elektronicznej oraz oferują zaawansowane funkcje komunikacyjne - czyli wszystkim, bez czego nie może obejść się żaden użytkownik nowoczesnego systemu operacyjnego.

Chris Rasmussen, prezes The New Media Group, firmy organizującej szkolenia dla agencji reklamowych, powiedział że pojawienie się nowego Mac OS X "to znak, co dzieje się, gdy użytkownik osiąga punkt, w którym jego komputer może prawie wszystko".

Nowa jakość

Mac OS X 10.4 Tiger w akcji - wyszukiwanie plików za pomocą narzędzia Spotlight

Mac OS X 10.4 Tiger w akcji - wyszukiwanie plików za pomocą narzędzia Spotlight

Na uwagę zasługuje zwłaszcza kilka narzędzi, które można uznać za wizytówki Tigera. Są to aplikacje Spotlight, Dashboard i iChat. Pierwsza z wymienionych to system wyszukiwawczy, zapewniający szybki dostęp do wszystkich posiadanych dokumentów. Jego działanie polega na tym, że już w momencie wpisywania wybranego ciągu liter w polu tekstowym wyszukiwarki Spotlight rozwija listę znalezionych dokumentów nie tylko zawierających dany ciąg w nazwie ale także tych plików, których metadane zawierają dany ciąg.

Wyszukiwarka Spotlight nie uwzględnia jednakże przechowywanych w pamięci podręcznej komputera lub zapisanych stron internetowych. Producent tłumaczy to dążeniem do stworzenia czysto "desktopowej" wyszukiwarki, a nie kolejnego narzędzia do przeszukiwania zasobów Internetu (jakim jest m. in. Google Desktop Search). Wyniki wyszukiwania mogą zostać następnie zapisane w tzw. "smart folderach".

Dashboard to zestaw kilkunastu niewielkich aczkolwiek przydatnych programów (tzw. "widgets"), wyświetlanych na pulpicie. W skład pakietu wchodzi 14 aplikacji zapewniających szybki dostęp do informacji w Internecie, w tym: zegar, kalkulator, słownik, tłumacz, informacja pogodowa, informacja o ruchu lotniczym, przelicznik miar i wag i inne. Apple zapowiada, że w przyszłości do pobrania będzie więcej aplikacji, natomiast użytkownicy z zacięciem programistycznym będą mogli stworzyć swoje własne.


Zobacz również