Tylko Apple i Motorola nie oszukują w benchmarkach

Serwis AnadTech opublikował raport, z którego wynika, że prawie wszyscy wzięci pod lupę producenci smartfonów/tabletów oszukują w benchmarkach.

Pod koniec lipca serwis AnadTech poinformował, że odkrył nieuczciwe sztuczki Samsunga, który zastosował pewne zmiany w układzie Exynos 5 Octa (5410) SoC smartfona Galaxy S4, aby zarówno w testach GPU, jaki CPU uzyskiwał on wyższe wyniki. Kolejny cios w koreańską firmę został wyprowadzony właśnie przez serwis Arstechnica, który wykrył, że majstrowała ona przy phablecie Galaxy Note 3, który uzyskuje znacznie lepsze wyniki testów, pomimo identycznego procesora, jak smartfon LG G2. Co interesujące, gdy dziennikarze zmienili nazwę aplikacji Geekbench na Shenanigans, otrzymali znacznie gorsze wyniki...

Czy jednak tylko Samsung jest czarną owcą?

Zdecydowanie nie. Dziennikarze wspomnianego na początku serwisu AnadTech prowadzili bowiem testy od lipca i ustalili, że prawie wszyscy producenci smartfonów/tabletów "grzebią" w benchmarkach, o czym możecie przekonać się przeglądając ten raport.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 22.10.2021]

Czy jest ktoś sprawiedliwy?

Okazuje się, że tak, a przynajmniej tak wynika z raportu AnadTech.

"Z wyjątkiem Apple i Motoroli, praktycznie każdy dostawca OEM przygotował co najmniej jedno urządzenie z odpowiednio zoptymalizowanym procesorem" - czytamy w raporcie.

Na koniec warto dodać, że  dziennikarze AnadTech zamierzają w dalszym ciągu walczyć z plagą nieuczciwych praktyk producentów sprzętu prezentując publicznie ich działania. Zapowiedzieli też większą współpracę z dostawcami benchmarków.

No cóż, jak widać, do benchmarków należy podchodzić bardzo ostrożnie...