Tylko oszczędne projekty

Bank inwestycyjny Merrill Lynch nakreślił ponury obraz najbliższej przyszłości projektów IT w europejskich firmach.

Z ankiety przeprowadzonej w końcu 2004 roku wśród 100 dyrektorów informatycznych z europejskich firm o rocznych przychodach powyżej 1 mld USD wynika, że większość działów IT w nowym roku czekają cięcia budżetowe. Przewidywania te brzmią tym bardziej pesymistyczne, że zostały czynione w grudniu, czyli w momencie domykania budżetu na rok 2005. W porównywalnym badaniu z III kwartału, CIO spodziewali się wzrostu budżetu o 2,9% w 2005 roku.

Wydatki na oprogramowanie będą mocno ograniczone, ponad 60% CIO nie planuje żadnych dodatkowych zakupów, koncentrując się jedynie na bezpieczeństwie, integracji rozwiązań i projektach z zakresu business intelligence. 48% respondentów zapowiedziało, że bezpieczeństwo i integracja będą priorytetami w wydatkach na oprogramowanie w tym roku; 62% oczekuje, że zewnętrzni dostawcy usług IT obniżą ceny; dla 21% obniżki cen o ponad 10% to realistyczne założenie na 2005 rok.

Większość CIO (62%) nie spodziewa się znaczącego wzrostu wydatków na IT w najbliższej przyszłości, większość inwestycji będzie związana z uzyskiwaniem lepszych wyników z aktywów IT już posiadanych, dzięki polepszaniu sprawności działania systemów i lepszej integracji. 15% ankietowanych przedsiębiorstw nadal utrzymuje pięć różnych systemów ERP, a 9% aż 10 różnych systemów.

Wynagrodzenia w działach IT wzrosły o 1,6% w 2004 roku, a w tym roku spodziewany wzrost to 1,9%.


Zobacz również