Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy

Udało się. Nie było łatwo, lecz jako jedyni w Polsce i jedni z nielicznych na świecie przeprowadziliśmy pierwsze, wstępne testy procesorów nowej generacji, które trafią do sklepów jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Będąc w Pekinie przetestowaliśmy prototyp dwu- i czterordzeniowego Penryna, czyli 45-nanometrowego następcy Core 2 Duo i Core 2 Quad, który w stosunku do aktualnie najszybszego 4-rdzeniowego procesora Intela serii Extreme osiąga w testach wydajność lepszą od 15 do ponad 200%.

Penryn to rozwinięcie aktualnie dominującej w procesorach Intela mikroarchitektury Core 2 Duo. Będzie to pierwszy procesor jaki zostanie wyprodukowany w procesie technologicznym 45 nm, a pojawi się w sklepach w drugiej połowie 2007 roku. Układ ten będzie bazował na rozwiązaniach Core 2 Duo, wprowadzając szereg udoskonaleń, które mają podnieść jego wydajność. Szerzej o nowościach w Penrynie pisaliśmy w materiale Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB . Na potrzeby lepszego zrozumienia wyników testów przez osoby, które nie zapoznają się z wcześniejszym materiałem przypominamy najważniejsze innowacje:

Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy

Trzej muszieterowie gotowi do działania, od lewej Penryn 2-rdzeniowy, 4-rdzeniowy i 4-rdzeniowy Core 2 Extreme QX6800

@ Zwiększona częstotliwość taktowania szyny systemowej - do 1600 MHz w przypadku modeli serwerowych, do 1333 MHz w modelach standardowych.

@ Większa współdzielona pamięć podręczna drugiego poziomu - do 3 MB w procesorach najtańszych, dwurdzeniowych, do 6 MB w średniobudżetowych i do 12 MB w przypadku droższych układów 4-rdzeniowych.

@ 47 nowych instrukcji SSE4 wspomagających głównie obróbkę multimediów i przyspieszających gry.

@ Przyspieszanie dzielenia. Nowy algorytm o nazwie Radix-16 ma znacznie zwiększyć wydajność układu bowiem umożliwi w jednym cyklu wykonanie czterech operacji na czterech bitach dzielonej liczby. Dla porównania aktualnie w procesorach Core 2 Duo obowiązuje algorytm Radix-4, który w jednym cyklu wykonuje operacje na dwóch bitach. Nowy algorytm wykorzystywany jest zarówno przy obliczeniach zmienno-, jak i stałoprzecinkowych.

@ Super Shuffle Engine - przyspieszyć ma wykonywanie instrukcji SSE w tym nowych wprowadzonych w "pakiecie" SSE4, które mają zwiększać wydajność pracy z aplikacjami graficznymi, wideo i innymi. Optymalizacja wykonywania tych funkcji ma przynieść istotny wzrost wydajności.

Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy

2-rdzeniowy Penryn ma 6 MB pamięci L2, pracuje z częstotliwością 3,33 GHz