Tylko u nas! Pierwsze w Polsce testy projektorów LED

Kiedy rok temu przedstawiałem Wam na gorąco nowinki z targów elektroniki użytkowej Consumer Electronic Show, jednym z hitów, który wzbudził duże zainteresowanie były kieszonkowe projektory, które dzięki zastąpieniu tradycyjnej lampy diodami LED zapowiadały technologiczną zmianę warty w urządzeniach projekcyjnych. Szczerze powiem, że nie spodziewałem się, iż projektory LED tak szybko trafią do sprzedaży. A jednak stało się - prezentujemy Wam test dwóch pierwszych i zarazem jedynych dostępnych w sprzedaży projektorów LED, które pochodzą od Toshiby i Samsunga. Czy wielkie nadzieje pokładane w tej technologii sprawią, że projektory znajdą nowych nabywców i staną się tańsze w eksploatacji? Przekonajcie się sami.

Wyniki sprzedaży mówią same za siebie. Projektorów z roku na rok sprzedaje się coraz więcej, a dynamika wzrostu popytu na te urządzenia jest jedną z najbardziej obiecujących w branży wideo. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. O ile jeszcze dwa lata temu za najtańsze projektory trzeba było zapłacić 8-10 tys. zł, to teraz urządzenia "z dolnej półki" dostępne są już w cenie ok. 2500 zł. Jest to więc koszt nabycia przeciętnego telewizora panoramicznego lub taniego telewizora LCD o przekątnej ekranu ok. 26-27". O zaletach projektorów nie trzeba przekonywać tych, którzy mieli okazję doświadczyć przyjemności obcowania z obrazem o przekątnej 100" i większym. Stosunek wielkości przekątnej/jakości obrazu do ceny jest w przypadku projektorów nie do pobicia. O wadach i zaletach projektorów można napisać całą książkę, tak więc postaram się na potrzeby naszego artykułu opisać tylko najważniejsze z nich w telegraficznym skrócie. Największą wadą projektora, moim zdaniem, jest jego ograniczona funkcjonalność związana z poprawną pracą tylko przy określonym intensywności oświetlenia pomieszczenia w jakim przyjdzie mu wyświetlać obraz.

Tylko u nas! Pierwsze w Polsce testy projektorów LED

Dwa mikrusy przecierają szlak dla kolejnych projektorów z diodami LED

Projektory do kina domowego, z racji swojego przeznaczenia nie muszą świecić jasno. Dzięki temu mogą lepiej niż modele biurowe odtwarzać barwy, a przede wszystkim dysponują większą gamą odcieni szarości i czerni. Pracują także cicho, bo niska jasność to mniejsze nagrzewanie wnętrza projektora, co ma przełożenie na wolniejszą pracę wentylatorów. Przenośne projektory biurowe zazwyczaj (pomijając prezentacje wymagające wiernego odtwarzania barw) nie są tworzone z myślą o maksymalizacji wierności kolorów. Tu liczy się wysoka jasność, bo najczęściej projekcja odbywa się w terenie, nierzadko w nasłonecznionych pomieszczeniach. Wysoka jasność - jak się można domyślać - oznacza mocne, silnie nagrzewające się lampy i głośniejsze niż w projektorach kinowych układy chłodzenia. Kolejną wadą projektorów są lampy, które niestety trzeba wymieniać, a kosztują bardzo dużo. Przeciętny czas życia lampy w nowoczesnych projektorach oceniany jest na ok. 2-3 tys. godzin. W tym czasie jasność lampy nie powinna spaść w projektorze o więcej niż 50 % w stosunku do stanu wyjściowego. Oferowane są także projektory, w których żywotność lampy jest szacowana przez producenta nawet na 8 tys, godzin (np. w projektorach HP). Szczerze wątpimy jednak w rzetelność tych informacji, szczególnie w świetle ograniczonej gwarancji na ten element wyposażenia (tylko rok gwarancji u HP, a u innych producentów często tylko 90 dni lub 500 godzin). Lampa to kosztowna sprawa, np. dla projektora kosztującego ok. 2500 zł, nowa lampa może kosztować ok. 1500 zł.

Dla przeciętnego użytkownika lampa nie powinna być jednak straszakiem odciągającym od zakupu. Mając projektor do kina domowego możemy liczyć, że żywotność lampy w nim zainstalowanej będzie oscylowała w okolicach 3500-5000 godzin (np. projektory Epson czy Panasonic). Przyjmując, że będziemy oglądali 1 film dziennie, który trwa średnio 2 godziny, przekłada się to na prawie 5 lat codziennego oglądania (przy żywotności lampy 3500 godzin) i prawie 7 lat przy żywotności lampy 5 tys. godzin.

Jeśli jednak obawiacie się, że to i tak za mało, to może warto rozważyć inwestycję w projektory wykonane w nowej technologii? W ten sposób przechodzimy do bohaterów naszego testu - pierwszych na rynku i na razie jedynych modeli gdzie tradycyjne lampy zastąpiono diodami LED.

Diody LED stosuje się w najróżniejszych zastosowaniach. Wynaleziono je w latach 60-tych jednak dopiero teraz zaczynają święcić triumfy w wielu nowych zastosowaniach. W nowoczesnych samochodach stosuje się je w reflektorach, a w najbardziej zaawansowanych monitorach LCD jako zamiennik podświetlenia katodowego.

Zalet diod LED jest wiele, oto najważniejsze z nich:

-mały pobór prądu

-mała wartość napięcia zasilającego

-duża sprawność

-mała moc strat

-małe rozmiary

-duża trwałość