Tymczasowy profil zaufany dla osób 80+ i 70+ - jak go łatwo założyć?

Tymczasowy profil zaufany mogą założyć osoby powyżej 80 lat, a wkrótce również seniorzy 70 plus. Jak go założyć szybko i bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy.


Rozpoczął się pierwszy, powszechny etap szczepień, obejmujący: nauczycieli, służby mundurowe oraz osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia, ponieważ to one są w grupie największego ryzyka zachorowaniem na Covid-19 (więcej o etapach i zapisach na szczepienia znajdziecie tutaj). W związku z tym, że seniorzy w większości nie są obeznani z nowszymi technologiami, potrzebują oni często pomocy bliskich, aby móc się zarejestrować na szczepienie na koronawirusa, a na temat tego, jak zapisać bliską osobę w podeszłym wieku na listę szczepień, dokładniej pisaliśmy tutaj.

Na szczęście, wprowadzane są kolejne udogodnienia, które ułatwiają tej konkretnej grupie docelowej zapisanie się na iniekcję preparatem przeciw SARS-CoV-2. Jednym z nich jest możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego, który jest jedną z opcji dokonania zdalnej e-rejestracji.

Do tej pory, sposobność taką miały jedynie osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia, ponieważ według najnowszych ustaleń rządu, mają one pierwszeństwo przed pozostałymi seniorami. Następne w kolejności będą osoby powyżej siedemdziesięciu lat i gdy ruszą zapisy na szczepienie dla tej grupy wiekowej, otrzymają oni również możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest profil zaufany i do czego służy

W uproszczeniu, profil zaufany to forma oficjalnego potwierdzenia naszej tożsamości i służy do bezpiecznego załatwiania spraw formalnych oraz urzędowych za pośrednictwem internetu. Dzięki niemu, mamy możliwość m.in. zalogowania się portali, które udostępniają usługi dla obywateli w internecie, a także podpisywania dokumentów elektronicznych. Wśród wiadomości na temat etapów szczepień i zapisów na nie, znajdziemy m.in. informacje o tym, że profil zaufany stanowi również jeden ze sposobów założenia internetowego konta pacjenta na stronie rządowej pacjent.gov.pl. Konto to z kolei, jest niezbędne do zarejestrowania się na szczepienie na koronawirusa online.

W celu założenia profilu zaufanego musimy spełnić jedynie cztery warunki:

  • Posiadań numer PESEL
  • Posiadać obecnie lub w przeszłości polski dowód osobisty
  • Posiadać ważny dowód osobisty lub paszport
  • Mieć pełną lub ograniczoną zdolność do podejmowania czynności prawnych

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

Czym różni się profil zaufany od tymczasowego profilu zaufanego

Pod względem formalnym – niczym. Za pośrednictwem tymczasowego profilu zaufanego możemy dokonywać tych samych czynności i zabiegów, co przy pomocy normalnego profilu zaufanego.

Różnice są natomiast w bardziej praktycznych aspektach. W przeciwieństwie do standardowej opcji, tymczasowy profil zaufany ma wyznaczony okres ważności – trzy miesiące. Po jego upłynięciu, nie mamy samodzielnej możliwości przedłużenia tego terminu, może on zostać jednak automatycznie wydłużony, „jeśli w kraju będą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa”.

Jak już wspomniano, tymczasowy profil zaufany mogą założyć obecnie jedynie osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia, a wraz z rozpoczęciem zapisów kolejnej grupy wiekowej, opcja ta zostanie udostępniona także seniorom 70+. Dodatkowo, założenie tymczasowego profilu zaufanego jest uproszczone, w stosunku do standardowej wersji i nie wymaga dodatkowych opcji potwierdzenia.

Jak założyć tymczasowy profil zaufany

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

W celu założenia tymczasowego profilu zaufanego należy przejść na stronę pacjent.gov.pl lub od razu kliknąć bezpośrednio na link, który nas przekieruje do wniosku. Musimy kliknąć start, a następnie odpowiedzieć czy już zakładaliśmy kiedyś profil.

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

Jeśli chcemy założyć profil tymczasowy, to na kolejnej liście zaznaczamy ostatni podpunkt - Żadne z powyższych i przechodzimy do odpowiedniego procesu. Pamiętajmy, że na dokończenie wszystkich czynności mamy 15 minut, więc osobom z trudnościami w obsłudze komputera przydatna będzie pomoc kogoś bardziej obeznanego w technologii i internecie.

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

Na pierwszym etapie deklarujemy swój wiek, podajemy numer PESEL, a następnie wybieramy odpowiednią dla nas datę i godzinę rozmowy wideo z urzędnikiem.

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

Potem, jak w przypadku każdego konta, ustalamy nazwę użytkownika i hasło, a następnie uzupełniamy nasze dane.

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

Kolejnym etapem jest podanie danych kontaktowych i zatwierdzenie regulaminu, a potem sprawdzenie poprawności wszystkich podanych informacji.

Ostatni jest punkt - „Autoryzacja”. Polega on na tym, że na podany przez nas adres e-mail otrzymamy wiadomość z adresu [email protected]. Zawierać ona będzie m.in. link do wideo rozmowy oraz jej dokładną datę i godzinę. Celem odbycia rozmowy jest „osobista” weryfikacja naszego wniosku oraz podanych w nim wiadomości.

Autoryzacja wideo – jak przebiega i co należy wiedzieć

Po pierwsze, rozmowa odbywać się będzie za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams, więc konieczna jest jej wcześniejsza instalacja na odpowiednim urządzeniu.

Kolejnym krokiem jest pilnowanie wyznaczonego w mailu terminu, a gdy on nadejdzie – kliknięcie na podany link do rozmowy. Przed rozmową należy przygotować swój dowód tożsamości w celu jej weryfikacji oraz numer naszego wniosku, który również będzie uwzględniony w wiadomości e-mail. Pamiętajmy, aby nie podawać w rozmowie numeru wniosku urzędnikowi, to on musi nam go odczytać, a naszym zadaniem jest jego potwierdzenie.

tymczasowy profil zaufany szczepienia covid-19 koronawirus

W trakcie samej rozmowy zostaniemy poproszeni o przedstawienie się, złożenie oświadczeń dotyczących używania Profilu Zaufanego i okazanie dowodu tożsamości (zbliżenie dokumentu do obiektywu kamery naszego urządzenia). Możliwe, że otrzymamy także prośbę o wykonanie konkretnego gestu ręką. Choć brzmi to dziwnie, celem tego zabiegu jest sprawdzenie czy na naszym sprzęcie nie funkcjonuje oprogramowanie zakłócające transmisję. Przeprowadzone połączenie będzie też cały czas nagrywane, a jego zapis będzie przechowywany przez Ministerstwo Cyfryzacji przez około sześć lat.

Jeśli weryfikacja przebiegnie poprawnie, nasz profil zostanie zarejestrowany i będziemy już jedynie oczekiwać na nadejście wybranego podczas składania wniosku terminu oraz zgłoszenie się do odpowiedniego punktu szczepień.