TypingWeb - zostań mistrzem klawiatury

Ćwiczenie czyni mistrza, a z pomocą serwisu TypingWeb można ćwiczyć prawidłowe układanie palców na klawiaturze bez instalowania na komputerze specjalistycznych aplikacji.

TypingWeb - zostań mistrzem klawiatury

TypingWeb

Umiejętność szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze jest dziś dużym atutem na rynku pracy i warto w wolnych chwilach szlifować swoje zdolności w tym zakresie. TypingWeb wprost z poziomu przeglądarki proponuje zaliczenie kursu bezwzrokowego pisania, udostępniając użytkownikowi kilkanaście lekcji o różnym poziomie zaawansowania. Naukę możesz rozpocząć z marszu z dowolnego poziomu i bez założenia konta, ale wówczas serwis nie będzie w stanie podliczać ci punktów ani też udzielać opinii i wskazówek. Rejestracja jest darmowa i wymaga jedynie potwierdzenia linka w nadesłanym e-mailu.

Po zalogowaniu rozpoczynasz naukę, wybierając jeden z pięciu dostępnych poziomów zaawansowania. W pierwszym (Beginner) uczysz się na przemian stawiać najszybciej jak się da pojedyncze znaki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kolejnych klawiszy. Kolejny poziom (Intermediate) uczy nieco bardziej wyrafinowanej sztuki automatycznego przebierania palcami po całej klawiaturze łącznie z wklepywaniem cyfr i znaków interpunkcji. Kolejne poziomy (Advanced, Specialty) to przepisywanie skomplikowanych tekstów zawierających małe i duże litery, cyfry, znaki przestankowe oraz rzadko używane symbole, wywoływane skrótami klawiaturowymi (np. €, ®, ™ itp.).

Każdy poziom składa się z pięciu lub sześciu lekcji, a każda lekcja z dziesięciu lub dwudziestu zadań, które należy po kolei zaliczyć. Jeśli masz zarejestrowane konto, nie musisz się trzymać ustalonego schematu. Możesz przeskakiwać między lekcjami a serwis zapamięta, które pozycje już zaliczyłeś, a których jeszcze nie.

W trakcie przepisywania podsuwanego tekstu TypingWeb podświetla po kolei znaki, które należy wprowadzić oraz podpowiada, jak ułożyć dłonie i którym palcem najlepiej uderzyć w wybrany klawisz. Masz też możliwość włączenia lub wyłączenia dźwiękowej sygnalizacji błędu. W miarę jak zaliczasz kolejne lekcje, serwis ocenia twoje postępy i raportuje na koniec, jakie błędy popełniasz najczęściej.

W TypingWeb umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze możesz także szlifować grając w proste flashowe gry. Do dyspozycji jest dwanaście gier, w których szybkie uderzenia w odpowiednie klawisze kontrolują przebieg gry i decydują o wygranej.

Wada jest tylko jedna, ale dość poważna: serwis nie obsługuje polskiego języka.