Typujemy miesiąc premiery Windows 7

W Sieci znajduje się mnóstwo spekulacji o prawdopodobnej premierze Windows 7. Jedni twierdzą, że będzie to we wrześniu, inny, iż w październiku, a kolejni typują datę premiery następcy Visty na grudzień br. Postanowiliśmy zebrać wszystkie fakty i spróbować odpowiedzieć na pytanie: kiedy Microsoft udostępni finalną wersję Windows 7.

Zacznijmy od oficjalnego stanowiska Microsoftu, które w tej sprawie brzmi: 3 lata po premierze Visty. Następca Windows XP osiągnął status RTM 1 listopada 2006 roku. W przeciągu tego miesiąca Vista została udostępniona klientom biznesowym. Dwa miesiące później, w styczniu 2007 roku, system trafił w ręce użytkowników domowych.

Premiery Windows 7 spodziewać się więc powinniśmy w okolicach listopada br. (segment biznesowy), natomiast na początku przyszłego roku system zostałby wydany dla użytkownikom domowym. Dużo faktów wskazuje jednak na to, że będzie to znacznie szybciej.

Cofnijmy się w czasie o trzy, cztery lata. Microsoft dosyć długo pracował nad Vistą. Od momentu udostępnienia wersji beta 1 do RTMa upłynęło prawie 1,5 roku. Warto dodać, że wersja finalna została skompilowana już w miesiąc po wydaniu drugiej wersji RC (Release Candidate).

W styczniu Microsoft udostępnił pierwszą betę Windows 7 i zapowiedział, iż drugiej nie będzie. Kolejny build dla wszystkich to edycja RC 1, którego publicznej premiery spodziewany się już za miesiąc - 10 kwietnia br. Drugiej wersji RC nie będzie. Widzimy więc, że prace nad nowym systemem posuwają się znacznie szybciej, niż w przypadku Visty (gdzie od pierwszej bety do RC 1 upłynął ponad rok).

Co ciekawe, program testów zakłada wygaśnięcie Windows 7 beta 1 na początku lipca br. A teraz najciekawsze - Release Candidate 1 ma nie wprowadzać wydłużenia tego okresu! Oznacza to, że w tym momencie Microsoft powinien mieć już skompilowaną wersję RTM, a ta powinna w przeciągu miesiąca, dwóch trafić na rynek. Nasz typ? Windows 7 zadebiutuje już w sierpniu, najpóźniej we wrześniu br.

Czy mamy rację? Przekonamy się o tym już za kilka miesięcy. A Ty jak myślisz? Kiedy Microsoft wyda Windows 7?

Zapraszamy do Centrum Windows 7 na PCWorld.pl

Warto przeczytać: artykuły "7 powodów, aby pokochać Windows 7" oraz "7 powodów, aby znienawidzić Windows 7".