Tysiąc polskich dronów DragonFly dla polskich żołnierzy

Antoni Macierewicz zapowiedział, że do polskiego wojska (głównie brygad obrony terytorialnej) trafi ok. tysiąca dronów bojowych.


Polskie drony bojowe

Podczas spotkania w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia, minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, zapowiedział, że polscy żołnierze otrzymają drony bojowe, które powstaną na bazie współpracy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, zakładów Belma i WZL nr 2.

Polskie drony - o jaki sprzęt chodzi?

Zamówienie dotyczy dronów klasy mikro. Będą to bezzałogowce DragonFly (quadcopter zapewniający możliwość pionowego startu) pozwalające na operacje w zasięgu 10-15 kilometrów. Zostaną one wyposażone w głowice odłamkowe i kumulacyjne i mają być obsługiwane przez jednego żołnierza.

Zobacz również:

  • Decathlon wyprzedaje rowery elektryczne! Taniej nie będzie

Polskie drony - ile ich trafi do polskiego wojska?

Wedle deklaracji Antoniego Macierewicza na wyposażenie polskiego wojska trafi ok. 1000 dronów DragonFly.

Polskie drony - dla jakich formacji?

Drony trafią przede wszystkim do jednostek obrony terytorialnej, więc mają być przystosowane do walki miejskiej. Na pewno otrzymają je także siły specjalne. Gdy okaże się to konieczne, pojawią się też w zasobach wojsk operacyjnych.

Polskie drony dla polskiego wojska - kiedy?

Drony bojowe trafią w pierwszej do brygad WOT. Ma to mieć miejsce pod koniec 2017 roku.

Polskie drony - czy tylko DragonFly?

Nie. Do polskich żołnierzy trafią także inne drony. Prawdopodobnie będą to następujące modele:

- Łoś: 85-kilogramowy dron taktyczny (płatowiec) mogący operować w odległości kilkudziesięciu kilometrów przez 18 godzin i przenosić głowicę precyzyjnego rażenia

- Warmate: płatowiec ważący zaledwie 5 kilogramów mogący operować przez 30 minut i przenosić dwie głowice bojowe i jedną rozpoznawczą

Drony DragonFly będą jednak jako jedyne produkowane na masową skalę.