Tysiące nowych chińskich tabletów zainfekowanych złośliwym kodem

Uważajcie na tanie chińskie tablety kupione w Amazonie. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Cheetah Mobile to chińska firma, której programy cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników, jak również profesjonalnych laboratoriów antywirusowych. Dzięki jednemu ze swoich narzędzi wpadła na trop trojana, któremu nadała nazwę Cloudsota i który zagnieździł się na ponad 17 tysiącach tabletów sprzedawanych w sklepie Amazon. Chodzi o najtańsze modele pracujące pod kontrolą Androida.

Cloudsota to groźne złośliwe oprogramowanie, które posiada uprawnienia administratora i potrafi się powtórnie zainstalować po usunięciu. Arsenał stosowanych przez nie sztuczek jest szeroki. Mowa tutaj m.in. o następujących funkcjach:

- instalowanie innych aplikacji

- usuwanie aplikacji dbających o bezpieczeństwo

- zamiana strony głównej przeglądarki

- zamiana wyników wyszukiwania

- zmiana tapety

- uruchamianie aplikacji

Specjaliści z Cheetah Mobile ustalili, że zainfekowane tablety sygnowane były ponad 30 różnymi chińskimi markami. Największą grupę stanowiły jednak modele, które nie były sygnowane żadną marką i korzystały z układów Allwinner.

Zobacz również:

  • Galaxy Tab A7 2022 - sprawdziłem, co się zmieni i nie jestem zachwycony
  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz

Złośliwe nowe smartfony

Przy tej okazji warto przypomnieć, że to nie pierwszy przypadek, gdy nowe urządzenia z Androidem na pokładzie sprzedawane były ze złośliwym dodatkiem. Kilka tygodni temu specjaliści z G DATA poinformowali bowiem o namierzeniu 24 "złośliwych" chińskich smartfonów. Ich zdaniem za infekcję urządzeń odpowiadali pośrednicy.

Wniosek?

Dbające o dobrą opinię sklepy powinny kupować urządzenia wyłącznie u autoryzowanych dostawców odbierających je bezpośrednio od producenta. Oczywiście nie zabezpieczy to w 100% konsumentów, ale z pewnością mocno ograniczyłoby pole do działania cyberprzestępcom.

Więcej informacji: Cheetah Mobile