"Tytan" - oparty na procesorach Nvidii najszybszy superkomputer na świecie

Narodowe Laboratoria Oak Ridge (ORNL) przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych prowadzą obecnie prace mające na celu budowę najszybszego superkomputera na świecie o nazwie "Tytan". Będzie on korzystał m.in. z procesorów graficznych Nvidia Tesla.

Obecnie najszybszy na świecie jest zainstalowany w japońskim instytucie RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) superkomputer "K computer". Wkrótce może się to jednak zmienić, gdyż w Narodowych Laboratoriach Oak Ridge (ORNL) przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych trwają prace mające na celu zbudowanie superkomputera klasy Cray XK6 o nazwie "Tytan", który w oparciu o procesory graficzne Nvidia Tesla będzie w stanie zaoferować wydajność na poziomie 10-20 petaflopsów.

W porównaniu do swojego japońskiego konkurenta będzie on więc około dwukrotnie szybszy. Co istotne, ma też się cechować trzykrotnie lepszą wydajnością energetyczną.

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 24.07.2021]
  • Jedno słowo Muska i Bitcoin wystrzelił w górę. Ile jest wart obecnie?

"Znaczny wzrost mocy obliczeniowej przyczyni się do rozwoju wszystkich dziedzin nauki, ponieważ wysoka wydajność otwiera ona drogę do nowych odkryć, które do tej pory pozostawały poza naszym zasięgiem. Tytan znajdzie zastosowanie w szeregu ważnych projektów badawczych, dotyczących m.in. rozwoju ekonomicznych biopaliw, czystszych silników spalinowych, bezpieczniejszej energii nuklearnej i wydajniejszej energii słonecznej" - powiedział Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium ds. Obliczeń i nauk obliczeniowych w Oak Ridge National Laboratory.

Obecnie trwa już pierwszy etap prac, który polega na rozbudowaniu 960 procesorami graficznymi Tesla M2090 znajdującego się w Laboratoriach Oak Ridge superkomputera "Jaguar". Mają one towarzyszyć zainstalowanym w nim wielordzeniowym procesorom centralnym.

W przyszłym roku ma się rozpocząć kolejny etap prac, który będzie związany z "dołożeniem" 18 000 procesorów graficznych Tesla. W odróżnieniu od poprzedników opartych na architekturze Fermi, mają one jednak korzystać z architektury nowej generacji, której kodowa nazwa brzmi "Kepler".

Warto zaznaczyć, że zdaniem Steve’a Scotta, dyrektora ds. technicznych produktów Tesla w firmie NVIDIA, to właśnie "heterogeniczne systemy obliczeniowe oparte na procesorach graficznych stanowią najlepszą drogę do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych w ciągu następnej dekady".

"Procesory graficzne Tesla dostarczą 85 procent szczytowej wydajności Tytana". Osiągnięcie podobnej wydajności w oparciu o same procesory centralne - przy założeniu, że chcemy zachować równie wysoką wydajność energetyczną i równie niskie koszty - jest po prostu niemożliwe." - dodaje Scott.

Więcej informacji o Narodowych Laboratoriach Oak Ridge uzyskacie pod tym adresem.

Listę najszybszych obecnie komputerów na świecie znajdziecie natomiast w zestawieniu Top 500.