U źródeł rytmu

Globalna/ogólnoświatowa sieć Internet jest wspaniałym medium informacyjno-komunikacyjnym dla osób zafascynowanych muzyką techno

Globalna/ogólnoświatowa sieć Internet jest wspaniałym medium informacyjno-komunikacyjnym dla osób zafascynowanych muzyką techno

techno, house, jungle, breakbeat, rave, acid, trance, tribal, ambient to podgatunki głośnej muzyki, w której perkusja wali od 115 do 160 uderzeń na minutę (BPM) tworząc tzw. beat. Podstawową różnicą pomiędzy muzyką techno, a innymi gatunkami jest wykorzystanie tworzonego przez beat rytmu, pulsacji jako narzędzia hipnozy. Prawdziwej ściany dźwięku nie można uzyskać w domu dlatego obrzędowe techno party odbywać się musi w miejscu do tego przeznaczonym - rave party. Beat budowany jest za pomocą aparatu perkusyjnego. Dzięki nowoczesnej technologii - urządzeniom typu sampler, syntezator, wielośladowy magnetofon cyfrowy, uzyskać można odpowiednią głębię brzemienia oraz wielowarstwowy dźwięk. Techno praktycznie obywa się bez wokali. Muzyka ta jest kolażem, dowolnym połączeniem wielu przetworzonych fraz. Czerpie fragmenty utworów pochodzących z różnych gatunków muzyki poważnej, rozrywkowej, rapu, regae, jazzu, przebojów pop, ale korzysta też z odgłosów natury, brzmień industrialnych czy etnicznych. Młoda rozwijająca się kultura techno nie doczekała się na razie wielu zespołów o dużym dorobku zwłaszcza w Polsce. W Pełni zrozumieć techno można jedynie przez uczestniczenie w rave party - imprezie kreowanej przez DJ-i.

DJ-e - zwani technoszamanami, zastąpili muzyków grających na żywo na tradycyjnych instrumentach. Dzięki dostarczonym przez naukę i technologię narzędziom DJ tworzy muzyczne ścieżki do innych wymiarów, wprowadza wszystkich uczestników party w trans. DJ jak plemienny szaman steruje psychicznymi podróżami tańczących. Prawdziwy guru świetnie czuje komponowaną na żywo muzykę, śledzi to co dzieje się na parkiecie, umiejętnie dostosowuje rytm do nastroju publiki.

rave party - imprez techno nie da się w prosty sposób opisać czy zdefiniować. Ducha rave można odczuć jedynie przez bezpośrednie uczestnictwo w całonocnym/całodobowym dużym party. To tam pojawia się niezwykła wibracja, wspólnota dusz wszystkich uczestników, uczucie wymykające wszelkim recencjom.

historia - początkowo undergroundowy ruch techno narodził się w 1989 r. Wraz z rosnącą popularnością rozbił się na odrębne podgatunki (house, jungle, breakbeat, rave, acid, trance, tribal, ambient) równie szybko nastąpiła komercjalizacja. Wiele zespołów grających początkowo techno przeszło w popularną komercję eurodance/soft/pop techno - 2Unlimited, U96. Ruch Techno zdominowany został obecnie przez młodsze pokolenie młodzieży, stąd zresztą wynika popularność na świecie oraz w Polsce tzw. niemieckich, szybszych rytmów hardcore, rave.

w Polsce - pierwsze imprezy techno odbywały się w warszawskich Horyzontach, w 1991r, w 1993 do warszawy dołączyły krakowskie Krzysztofory. Od tego czasu działają także niektórzy DJ-e. Dopiero w ubiegłym roku na rynek fonograficznym pojawiły się pierwsze polskie zespoły X-rave, Poison, Tektura, Wieloryb, Kaman.

zabawa - w wyniku powrotu dyskotek jako stylu zabawy oraz sposobu spędzania czasu wolnego, narodzili się - weekenderzy - clubbers - osoby bawiące się przez trzy dni w tygodniu w klubach. Przy tak dużym wysiłku fizycznym (naście godzin tańca) do podtrzymania formy niektórzy raverzy używają środków dopingujących. Niezbędnymi elementami udanego rave party są (oprócz muzyki) światła dograne do beatu, wirujące w powietrzu lasery, oślepiające stroboskopy, blask ultrafioletu i dym. Profesjonalne kluby na świecie starają się przyciągnąć gości, coraz to nowszą i niesamowitą scenografią, ekranami wyświetlającymi kolorową grafikę komputerową. Najważniejszym atrybutem techno-party jest wspólna zabawa jego uczestników bez względu na narodowość, kolor skóry czy preferencje seksualne. Transowy taniec oraz odpowiedni nastrój budują trwałą więź pomiędzy wszystkimi technomanami. Dla dobrej zabawy na rave-party musi być spełniony jeden warunek całkowite bezpieczeństwo zwłaszcza przy tak dużej liczbie ludzi.

cybermoda uczestnicy rave-party wyróżniają się dziwacznym ubiorem, zwłaszcza płeć piękna preferuje plastik, srebro, błyszczące tkaniny, bądź aktywne w ultrafiolecie kolory. Mężczyźni noszą dziwne nakrycia głowy, antystroboskopowe okulary, kombinezony. Polska publiczność zbytnio modzie techno nie uległa przedkładając wygodę nad wygląd.

środki dopingujące - nie każdy jest w stanie zatopić się w tańcu przez 5 godzin. Nie wszyscy spędzają 3 dni na parkiecie. Część posila się sportowymi napojami wysokoenergetycznymi, nabywa brain drinki - mieszanki owoców, przypraw, związków chemicznych. Niewielka grupa korzysta z dopingu w postaci drug'ów miękkich bądź twardych.

podłoże filozoficzne - żyjemy już prawie w XXI wieku, jesteśmy pokoleniem X, które narodziło się w dobie lotów kosmicznych, spacerów po Księżycu. Nasz świat jest coraz szybszy, informacje tworzone są przez 24 godziny na dobę. Korzystamy w domu i w pracy z najnowszych osiągnięć cywilizacji, śledzimy nowinki techniczne, fascynujemy się komputerami, uwielbiamy odkrycia naukowe. Przede wszystkim jednak czujemy już zew kosmosu. Tylko tak dalej cywilizacjo! Fascynacje kosmiczno/fantastyczne widać często w nazwach zespołów ORB, ORBITAL, DUNE, Apollo 440. Mimo, iż jesteśmy pokoleniem zupełnie nowego świata, globalnej/ogólnoświatowej cywilizacji doceniamy nasze korzenie. Powracamy do źródeł-natury, przyrody, pragniemy zrozumieć pierwotne plemienne reguły życia. Pozytywna filozofia techno oparta jest na idei PLUR - Peace, Love, Unity, Respect czyli afirmacji życia.

teraz - imprezy w Polsce są w stadium zaawansowanego rozwoju. Działa już kilka stałych dobrych dyskotek między którymi kursują DJ-e (Blue Velvet, Trend, Krzysztofory). Powstaje szereg nowych w wielu miastach. W części działa typowy podział na dance floor - chillout room. Pomieszczenie przeznaczone tylko do tańca oraz drugie wyłącznie do odpoczynku, relaksu. W Chillout znajduje się najczęściej telewizor/ekran, na którym wirują barwne kalejdoskopy, czy miga animowana grafika komputerowa. Czasami organizowane są już większe jednorazowe imprezy. Na świecie dyskoteki znajdują się w fajnych, niecodziennych miejscach jak przebudowane baseny, stare fabryki, opuszczone kościoły. Okolicznościowe rave-party organizowane są w najdziwniejszych miejscach lecących samolotach, pędzących pociągach, na opustoszałych lotniskach, zamkach stojących na wyspach oraz w otoczeniu przyrody. Najważniejszym elementem dobrej zabawy jest bowiem niepowtarzalność miejsca i klimatu, zawsze z nową muzyką.

Najważniejszym momentem w życiu europejskiego ravera jest odbywająca się raz do roku - Love Parade - parada miłości w Berlinie. To na nią ściąga kilkaset tys. osób by razem tańczyć. Tutaj także wyraźnie widać postępującą z roku na rok komercjalizację ruchu, zaprzedanie się wytwórniom płytowym. Druga największa europejska impreza Mayday także straciła undergroundowy charakter. Techno silnie promowanie przez satelitarne stacje telewizyjne (VIVA, MTV) niestety stało się modne.

Najciekawsze linki:

http://www.hyperreal.com

Jeden z najlepszych amerykańskich serwisów techno. Zmienia się za każdym nowym podejściem. Mnóstwo archiwów muzycznych, listy dyskusyjne dla każdego rodzaju muzyki "beatowej", fanziny on-line, informacje o koncertach i imprezach. Świetny serwer przesiadkowy dla zainteresowanych mechaniczną muzyką.

http://www.techno.de

Animowany niemiecki serwer techno oraz archiwum największej darmowej imprezy technicznej - berlińskiej Love Parade. Nowości płytowe, listy dyskusyjne, zajawki imprez, listy tanecznych hitów oraz zdjęcia, filmy wideo, pliki z muzyką, informacje prasowe od samego zarania parady miłości (1989-96).

http://www.techno.net

Świetnie wykonany niemiecki serwer techniczny z animowanymi sekwencjami. News'y o imprezach rave i klubach, techno w sztuce, zakupy oraz własna sieć informacyjna dla gay'ów.

http://music.city.de/wicked/

Niemiecki serwis WWW, dużo muzyki, psychodeliczne screen savery, informacje o klubach i artystach, czasopisma online, recenzje nowych płyt.

http://www.france-techno.fr

Francuski serwer techno. Nowości płytowe, archiwa muzyczne, zapisy na imprezy, własna galeria sztuki, listy dyskusyjne, internetowe radio techniczne, kontakty do francuskich fanów.

http://www.dma.be/p/amphion/raveinfo/index.htm

Animowany belgijski serwis informacyjny o imprezach rave. Sprzedaż biletów, informacje o klubach, sztuka, artykuły z czasopism.

Linki różne:

http://www.magna.com.au/~simonr/ausrave.html

austalijska strona rave

http://www.raves.com/

strona fanów rave z Dallas

http://www.cyberhouse.fr/techno.html

francuska strona house

http://www.artcom.de/~tim/Technopolis/

niemiecki serwer techno

http://habrok.uio.no/

norweska scena house

http://hector.unil.ch/~94411071/rave.htm

strona WWW szwajcarskiego techno

http://www.mit.edu:8001/people/jcarow/breaks.html

amerykańska strona jungle

http://www.ebm.pucpr.br/

brazyliskie techno-industrial

http://www.dma.be/p/amphion/dj/

strona WWW dla DJ-i

http://black.clarku.edu/~lhungund/triphop.html

strona trip hopu

http://www.inch.com/~junglnut/

jungle, breakbeat, techno

http://www.dtek.chalmers.se/~d4peder/psyberia.html

trance, goa

http://www.u-net.com/~cev/

hard trance

http://manes.vse.cz/~xdoup03/rave/

czeska strona rave

http://bagan.srce.hr/rave/

horwacka strona rave

http://www.dux.ru/guest/netcafe/Eng/tehnota/nfo.htm

rave w Petersburgu

http://members.aol.com/goafreak/goa.htm

archiwum ulotek z goa-party

listy dyskusyjne

alt.rave

alt.music.techno

alt.music.makers.dj

Internetowe radia

http://www.x-radio.com/x-radio/

http://www.netmix.com/twf