UCLA: podświetlenie ekranu smartfona może zasilić jego baterię

Czas pracy smartfonów na baterii to parametr, który wymagałby znacznej poprawy. Naukowcy z UCLA wpadli na interesujący pomysł, który może rozwiązać ten problem.

"Podrasowana" błona polaryzacyjna zamieniająca światło w energię elektryczną

Polecamy:

Zobacz też:

Smartfony to w zasadzie niewielkie przenośne komputery, które dzięki szybkiemu rozwojowi oferują coraz więcej możliwości. Niestety jeżeli chcemy z nich intensywnie korzystać, musimy się liczyć z częstym podłączaniem naszego ukochanego telefonu do gniazdka elektrycznego. O ile bowiem w różnych technologiach obserwujemy szybki rozwój, o tyle w temacie związanym z samym zasilaniem nie ma wielkich zmian.

Na interesujący pomysł wpadli jednak naukowcy z UCLA (University of California, Los Angeles). Postanowili oni bowiem skupić się na spożytkowaniu energii marnowanej przez głównego "pożeracza" większości smartfonowych baterii, czyli wyświetlacza LCD (nie mylić z nową technologią wyświetlaczy - OLED).

Zobacz również:

  • Szukasz taniej przenośnej stacji zasilania? Na Geekbuying upolujesz ją z korzystnym rabatem

Starając się obrazowo przedstawić budowę typowego wyświetlacza LCD, można w skrócie powiedzieć, że przypomina on "kanapkę", której "sercem" jest warstwa ciekłych kryształów, zamknięta pomiędzy polaryzatorem i analizatorem. Przed tym pierwszym znajduje z kolei podświetlenie realizowane za pomocą świetlówek CCFL lub ostatnio je wypierających diod LED.

Ponieważ jednak emitowane przez podświetlenie światło jest polaryzowane i w związku z tym pochłaniane (do 75%), jedynie jego niewielka część dociera do naszych oczu. I właśnie tutaj inżynierowie z UCLA upatrzyli swoją szansę na wydłużenie czasu pracy baterii smartfonów.

Otóż postanowili oni odpowiednio "zaopiekować" się marnowanym światłem. W tym celu stworzyli "polaryzacyjne organiczne fotowoltaiczne komórki", dzięki którym padające na skonstruowany w oparciu o nie polaryzator marnowane do tej pory światło, jest zamieniane na energię elektryczną podładowującą akumulator smartfona.

Co więcej, nowy panel jest również w stanie czerpać energię ze światła słonecznego, więc praktycznie podczas użytkowania smartfona jego bateria jest przez cały czas ładowana.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: