UE: ponad 9 miliardów euro na internet szerokopasmowy

Komisja Europejska ma zamiar przeznaczyć 9,2 miliarda euro na wprowadzenie szerokopasmowego dostępu do internetu na obszarze całej Unii Europejskiej. Ma on wspomóc rozwój gospodarczy i podnoszenie się z kryzysu.

BBC News donosi, że Unia Europejska oficjalnie przedstawi propozycję już jutro. 9,2 mld euro ma zostać spożytkowane w latach 2014 - 2020. Celem inwestycji jest wprowadzanie szybkiego internetu na obszarach wiejskich, w małych miastach itp. obszarach. Do końca okresu prędkość wszystkich ogólnodostępnych łącz szerokopasmowych ma wynosić przynajmniej 30 Mb/s.

Europa potrzebuje szybkiego internetu szerokopasmowego, by umożliwić gospodarce większą konkurencyjność w przyszłości, stworzyć nowe miejsca pracy oraz dobrobyt - powiedział informator BBC News.

Zobacz również:

  • Kosmiczny internet Elona Muska ma już 100 tys. użytkowników
  • Od dziś nowe obostrzenia z powodu koronawirusa. Omikron już w Polsce?

Fundusze przeznaczone przez Unię Europejską mają stymulować inwestycje prywatne i publiczne. Każde pojedyncze euro przekazane przez Komisję Europejską ma przynieść od 6 do 15 euro w przyszłości. Unia licz na to, że kolejne 50 mld zostanie dołożone do projektu z sektora prywatnego i od rządów narodowych.

Dotacje z Unii Europejskiej na pewno przydałyby się także w Polsce i mogłyby przyśpieszyć wprowadzanie szerokopasmowego dostępu do internetu w naszym kraju.