UE: sprzedawcy elektroniki mają nieodpłatnie przyjmować stary sprzęt

Parlament Europejski zatwierdził plany przepisów, które zmuszą duże sklepy z elektroniką do przyjmowania starego sprzętu od użytkowników. Nowe przepisy to część zmian dyrektywy w sprawie odpadów elektrycznych i elektronicznych (WEEE). Mają stopniowo wejść w życie w ciągu następnych siedmiu lat.

Odpady elektroniczne

W Unii Europejskiej tylko jedna trzecia odpadów elektrycznych i elektronicznych jest oddzielnie zbierana i odpowiednio traktowana. Zmieniona dyrektywa ma zwiększyć ilość zbieranych odpadów z 4 kg na mieszkańca do 20 kg na mieszkańca do 2020 roku. UE chce wtedy zbierać i przetwarzać 85 proc. zużytego sprzętu.

Nowe przepisy zakładają, że sklepy z elektroniką powyżej 400 metrów kwadratowych powierzchni będą musiały za darmo przyjmować małe urządzenia elektroniczne np, telefony komórkowe. Klient nie będzie przy tym zmuszany do nabycia nowego produktu.

Zobacz również:

  • Szczepionka na Covid-19 – Johnson&Johnson. Działanie, skuteczność i aplikacja [Aktualizacja 26.07.2021r]
  • PS5 – gdzie kupić konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [28.10.2021]

Komisarz UE ds. środowiska, Janez Potočnik powiedział: Właściwe traktowanie odpadów elektrycznych i elektronicznych jest ważne by zapobiegać uszczerbkom ludzkiego zdrowia i środowiska. Ich systematyczna zbiórka jest warunkiem wstępnym profesjonalnego recyklingu cennych materiałów jak złoto, srebro, miedź i metale ziem rzadkich, które zawarte są w naszych używanych telewizorach, laptopach i telefonach komórkowych.

Zmiana dyrektywy WEEE zawiera również zakaz nielegalnego eksportu odpadów elektronicznych. Sprzęt, który nie jest już na gwarancji może być eksportowany do krajów nienależących do OECD tylko pod warunkiem, że został certyfikowany jako w pełni sprawny i poprawnie wysłany. Od dawna istnieje potrzeba byśmy przestali robić z krajów rozwijających się śmietnisko naszych niebezpiecznych odpadów - powiedział członek frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim, Michalis Tremopoulos.