UE utrudnia życie terrorystom w Internecie

Przedstawiciele grupy G5, zrzeszającej pięć największych państw Unii Europejskiej, porozumieli się w sprawie zacieśnienia współpracy w zwalczaniu stron internetowych organizacji terrorystycznych. Jednym z założeń przyszłej strategii współpracy ma być powołanie specjalnej jednostki monitorującej aktywność terrorystów i zorganizowanych grup przestępczych w sieci WWW.

G5 to nieformalna grupa, w której skład wchodzą ministrowie spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, założona w 2003 r. Nie posiada statusu prawnego w Unii Europejskiej, zatem podejmowane przez nią porozumienia nie są wiążące - mimo to, wywierają duży wpływ na kształtowanie polityki bezpieczeństwa UE.

Głównym celem szczytu G5 w Granadzie było porozumienie w sprawie systemu wzajemnej wymiany informacji pomiędzy siłami policyjnymi wspomnianych krajów. Dane, których swobodny przepływ ma zapewnić spotkanie grupy G5, obejmują m. in. personalia przestępców i podejrzanych, informacje o skradzionych materiałach wybuchowych, samochodach, a także fałszywych dowodach tożsamości, odciski palców i próbki DNA.

Zobacz również:

  • Najlepsze platformy do prowadzenia biznesu [RANKING 2023]
  • iPhone 16 otrzyma USB-C? Unia Europejska ogłasza nowe standardy

W praktyce, efektem porozumienia G5 może być np. kooperacja kilku krajów UE wymierzona w autorów strony internetowej znajdującej się na serwerze w jednym z tych państw. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Otto Schilly zwrócił także uwagę, że ten rodzaj współpracy może być również dobrym sposobem na poznanie metod, jakimi terroryści przygotowują ataki.