UFS 3.1 - ogłoszono nowy standard pamięci masowej

UFS - Universal Flash Storage - to pamięć masowa stosowana we flagowcach i średniakach. Nowy standard ma umożliwiać szybszy transfer danych i być mniej energożerny.

Universal Flash Storage zostało po raz pierwszy użyte przez Samsunga w modelu Samsung Galaxy S6 (2015 rok). Od tego czasu pamięć ta stosowana jest przede wszystkim we flagowcach oraz średniakach, można tez napotkać nieliczne budżetowce z tym rozwiązaniem. UFS umożliwia znacznie szybszy transfer danych, niż eMMC. W 2019 roku JEDEC, organizacja odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie kolejnych standardów UFS, zaprezentowała jego wersję 3.0. Została ona użyta w takich urządzeniach, jak seria OnePlus 7, Samsung Galaxy Fold, seria Samsung Galaxy Note 10, czy Realme X2. Teraz ogłoszono edycję 3.1, która różni się od poprzedniej w trzech aspektach:

  • Write Booster: zastosowanie nieulotnej pamięci podręcznej SLC
  • DeepSleep: mniejsze zapotrzebowanie na energię dzięki zaawansowanym regulatorom napięcia
  • Performance Throttling Notification: powiadamia urządzenie, gdy z powodu wysokiej temperatury spada wydajność

Całość - zwłaszcza nieulotna pamięć SLC - umożliwia zwiększenie wydajności, a co za tym idzie - szybkości pracy urządzenia, w którym znajduje się pamięć UFS 3.1. A jakie urządzenia zostaną w nią wyposażone? Prawdopodobnie pierwsza będzie seria OnePlus 8, być może również modele Samsung Galaxy Note 20 i Pixel 4a. Standard ten powinien rozpowszechnić się w tym roku, a w 2021 roku większość mocniejszych smartfonów będzie mieć go na pokładzie.