UKE: Telekomunikacja łamała prawo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podpisała akt nakazujący Telekomunikacji Polskiej oddzielenie usług dostępu do Internetu od telefonicznych. Według UKE, dotychczasowe działania narodowego operatora łamały Ustawę o Prawie Telekomunikacyjnym.

Wczoraj Anna Streżyńska zapowiedziała, iż nakaże TP jednoznaczne oddzielenie usług telefonicznych i neostrady (patrz: "TP ma rozdzielić neostradę i telefon"). Dzisiaj prezes UKE podpisała odpowiednie zalecenie. Nakazuje w nim całkowite oddzielenie usług.

Jacek Strzałkowski - rzecznik prasowy UKE - podkreślił w rozmowie z PCWK, że dotychczas Telekomunikacja Polska, oferując neostradę tp jedynie klientom opłacającym abonament telefoniczny TP łamała art. 57 Ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800). Wyczytać w nim możemy, iż "dostawca usług nie może uzależniać zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług lub nabycia urządzenia u określonego dostawcy [...]"

Decyzja prezes Streżyńskiej nie jest prawomocna. Telekomunikacja Polska ma 30 dni na odwołanie się od niej między innymi do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takie odwołanie się już wczoraj zapowiadał Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy TP. Sama prezes Streżyńska nie ma też złudzeń co do szybkiej egzekucji zalecenia.