UKE: internet w każdym zakątku Polski do 2015 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że za dwa lata znikną wszystkie “białe plamy" na polskiej mapie dostępności internetu.

Według stanu na koniec 2011 roku sieć obejmowała swoim zasięgiem 10 milionów mieszkańców naszego kraju i 74 procent gospodarstw domowych. Na obecną chwilę mapa zasięgu prezentuje się następująco:

UKE: internet w każdym zakątku Polski do 2015 roku

Mapa dostępności internetu w Polsce (źródło: UKE)

Jaśniejsze miejsca na mapie to obszary, na terenie których nie ma dostępu do sieci. Plany Urzędu Komunikacji Elektronicznej zakładają, że do 2015 roku internet ma być dostępny w całej Polsce. Z kolei do 2020 roku gospodarstwa domowe mają mieć możliwość korzystania z sieci o przepustowości łącza co najmniej 30 Mb/s.

- Cele Europejskiej Agendy Cyfrowej to 2020 rok. Myślę, że białe plamy są powoli eliminowane, co zakłada porozumienie między UKE a TPSA oraz decyzje inwestycyjne dla operatorów mobilnych. Dodatkowo działa Regionalny Program Operacyjny, z którego korzystają powiaty i małe miasta, które budują hot spoty i małe sieci telekomunikacyjne. One te białe plamy wypełniają. Do 2015 roku większość kraju będzie pokryta - przekonuje prezes UKE, Magdalena Gaj w wypowiedzi dla Agencji Informacyjnej Newseria.

Zobacz również:

  • Tencent traci 60 mld dolarów. Powód - rząd Chin

Według wyliczeń Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji budowa całej infrastruktury może kosztować nawet 25 mld złotych. Część tej ogromnej inwestycji sfinansuje Unia Europejska w ramach programu walki z wykluczeniem cyfrowym. Program ten jest jednym z filarów strategii Europa 2020, która zakłada kluczową rolę dostępu do internetu w rozwoju gospodarki.

Za środki unijne mają powstać głównie maszty i sieć do przesyłu internetu, zarówno za pomocą kabla, jak i drogą radiową. Spora część funduszy zostanie wykorzystana na tak zwaną “ostatnią milę" - miejsca, które są szczególnie nieopłacalne pod względem doprowadzenia dostępu do sieci. Najwięcej pieniędzy na budowę infrastruktury mają do dyspozycji województwa mazowieckie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

Co więcej, od przyszłego roku będzie obowiązywał przepis mówiący, że w każdym nowo wybudowanym budynku należy zainstalować sieć światłowodową.

- Jesteśmy w XXI wieku i nie wyobrażamy sobie życia bez komputera, bez telefonu i dzięki temu rozporządzeniu kupując nowe mieszkanie będziemy mieli wszystkie media tak, jak to powinno być zrobione. Wtedy operator telekomunikacyjny będzie doprowadzał sieci tylko do budynku, a w budynku będzie już miał wszystko przygotowane. Jest to bardzo dobre, racjonalne rozwiązanie, które pomoże też w realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej - tłumaczy Magdalena Gaj.

Wykluczenie cyfrowe jest wciąż dużym problemem w naszym kraju. Stąd też takie niezwykle pozytywne informacje pozwalają mieć nadzieję na poprawę sytuacji w kolejnych latach.