UKE ma dość oszukańczych konkursów SMS

Zbliża się koniec naciągania abonentów na "nagrody gwarantowane" w loteriach SMS: samochody, miliony złotych, itp. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, chce ich zakazać.


Rośnie ilość wyłudzeń za pośrednictwem usług SMS Premium - alarmuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ofiarami padają abonenci telefonii komórkowej, kuszeni przez operatorów i organizatorów loterii SMS wizją wysokich wygranych. Klienci albo sami świadomie zgłaszają się do loterii, wysyłając np. puste SMS-y na wskazane w reklamach numery bądź też są do konkursów wciągani podstępem.

Operatorzy sieci komórkowej często korzystają z usług firmy zewnętrznej, organizującej loterię SMS na ich zlecenie. W tym kontekście "szczególnie niepokojąca jest postawa operatorów, którzy nie biorą żadnej odpowiedzialności za świadczone usługi" - ocenia prezes UKE.

Zwiększyć ochronę konsumenta

Anna Streżyńska proponuje operatorom wprowadzenie zmian w regulaminach świadczenia usług, które to zmiany mają zwiększyć poziom ochrony abonentów przed nieuczciwym wykorzystaniem usług SMS Premium. Są to m.in.:

- umożliwienie blokady na żądanie abonenta wszystkich numerów o podwyższonej płatności

- umożliwienie abonentowi ustanowienia miesięcznego limitu na usługi o podwyższonej opłacie lub w ogóle na usługi telekomunikacyjne

- rejestracja dziecka jako użytkownika telefonu - wtedy usługami na koncie (w tym dostępem do Sieci, usługami Premium i limitami kwotowymi) zarządza rodzic

- informowanie klienta o bezpiecznych sposobach korzystania z usług SMS Premium, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Z uwagi na liczne nieprawidłowości w organizacji i przeprowadzaniu loterii "prezes UKE uważa za konieczne zaangażowanie się wszystkich stron zainteresowanych rozwiązaniem narastających problemów związanych z usługami Premium Rate". Dotyczy to zarówno operatorów, dysponentów numeracji, jak i samych dostawców usług.

Anna Streżyńska zaproponowała wskazanym podmiotom współpracę nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania. Spotkanie w tej sprawie miałoby się odbyć na początku marca - informuje serwis wyborcza.biz. Prezes UKE zapowiada jednak, że docelowo chce wprowadzić zakaz organizowania loterii i konkursów SMS lub "nakaz uzyskania jednoznacznej zgody klienta na udział w konkursie" - czytamy w serwisie.

Kosztowny "pusty" SMS

Na początku stycznia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Internetq Poland, realizującą loterie SMS, karę finansową w wysokości prawie pół miliona złotych. Spółka Internetq Poland, organizator konkursu "Pusty sms" stosowała niedozwoloną tzw. agresywną praktykę rynkową - SMS-y do klientów jednoznacznie sugerowały, że otrzymają oni nagrodę, jeśli tylko odeślą pusty SMS.

Naciąganie klientów trwa jednak nadal - spółek oszukujących klientów w konkursach SMS jest niestety więcej. Wypada mieć nadzieję, że działania UKE i UOKiK ukrócą ten proceder.

Więcej informacji: Urząd Komunikacji Elektronicznej


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10