UKE unieważnia aukcje na częstotliwości sieci 5G

Sieć Plus uruchomiła już swoją sieć 5G, a Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął dziś postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na częstotliwości sieci 5G. Co to dla nas znaczy?

Na początku marca Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję na 4 rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, które w przyszłości posłużą do budowy sieci 5G w naszym kraju.

UKE unieważnia aukcje na częstotliwości sieci 5G

Źródło: pcworld.com

Aukcja została rozpoczęta jako element większej strategii rozwoju UKE oraz sieci 5G w Polsce. Pierwotny plan zakładał rezerwację bloków częstotliwości o szerokości 80 MHz na częstotliwości 3,6 Ghz z limitem czasowym do 30 czerwca 2035 roku.

Zobacz również:

  • iPhone 12s/13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [02.08.2021]
  • Wakacyjne promocje w Plusie: tańsze smartfony i 150 GB

UKE zastrzegło, że do przetargu mogą przystąpić jedynie telekomy, które działają już na polskim rynku. Cena przystąpienia do aukcji została ustalona na 450 milionów złotych.

Firmy, które miały uzyskać rezerwacje na częstotliwości 3,6 GHz w zamian miały wybudować minimum 700 stacji bazowych do końca 2025 roku. W ramach całego przetargu miało powstać co najmniej 2800 nowych stacji bazowych kompatybilnych z siecią 5G.

UKE zakładało, że aukcja umożliwi uzyskanie dostępu do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich w Polsce do końca 2025 roku.

Dwa i pół miesiąca po ogłoszeniu aukcji na stronie UKE pojawił się nowy wpis. Okazuje się, że w związku z przepisami art. 118d ust. 1a oraz 1b ustawy prawo telekomunikacyjne („PT”), wprowadzonymi do PT z dniem 16 maja 2020 r. na mocy ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875) prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej postanowił wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz z dnia 6 marca 2020 roku.

Oznacza to, że rozwój sieci 5G w Polsce może się opóźnić ze względu na pandemię koronawirusa.

Szczegółowych informacji powinniśmy dowiedzieć się w najbliższych dniach.

Przeczytaj naszą recenzję smartfona z 5G.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S20 Ultra z obsługą sieci 5G.

Źródło: uke.gov