UKE: za rozmowy telefoniczne zapłacimy mniej

Prezes UKE wprowadził właśnie nowe, niższych stawki hurtowe za zakończenie połączeń telefonicznych z sieci stacjonarnych do sieci komórkowych. Dzięki temu już wkrótce za rozmowy telefoniczne zapłacimy mniej.

Stawki MTR (Mobile Termination Rates), dotyczą opłaty za zakończenie połączenia telefonicznego. W praktyce wygląda to tak: podczas połączenia z telefonu stacjonarnego na komórkowy, po zakończeniu rozmowy operator sieci stacjonarnej musi zapłacić określoną stawkę na rzecz operatora sieci komórkowej. Choćby dlatego rozmowy za granicę są takie drogie (rachunek za rozmowę jest liczony według stawki operatora zagranicznego). Skoro operator stacjonarny będzie miał niższe koszty z tytułu dokonywanych połączeń do sieci komórkowych, to w efekcie będzie mógł obniżyć ich cenę.

"UKE może nakazać obniżkę jedynie trzem największym operatorom i robi to systematycznie. Najpierw wynosiła ona 65 groszy, w maju 2007 obniżyliśmy ją do 40, a następnie do 34 groszy. Do 30 czerwca 2009 będzie ona wynosiła 22 grosze, a już od 1 lipca tylko 17 groszy. Oczywiście to nie musi oznaczać, że klienci operatorów będą płacić od razu mniej. UKE ma wpływ jedynie na tabele cen Telekomunikacji Polskiej. Jednak jeżeli inni operatorzy z czasem nie obniżą stawek ich działalnością może zainteresować się Urząd Ochrony Konsumenta z racji zawyżanej marży za połączenia telefoniczne. Mimo to poprzednie doświadczenia pokazują, że jak TP obniża swoje stawki to robią to też i inni" - mówi dla PC World Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Prezes UKE wydał trzy decyzje w zakresie zmiany umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy: Telekomunikacją Polską z Polską Telefonią Cyfrową i Polkomtelem, jak również Netii z Polską Telefonią Komórkową Centertel.

"Poprzednie doświadczenia pokazują nam, że mimo ustalonych stawek operatorzy jeszcze długi czas operują starymi cennikami, aż do czasu wygaśnięcia umów. Dlatego tym razem prezes UKE zrezygnował z postępowania konsultacyjnego i od razu ogłosił nowe stawki. A skoro są już znane, operatorzy mają teraz czas na weryfikacje swoich umów" - dodaje Jacek Strzałkowski.

Na podstawie wydanej decyzji wysokość opłaty za minutę połączenia wnoszonej przez operatora sieci stacjonarnej na rzecz operatora sieci komórkowej do dnia 30 czerwca 2009 roku będzie wynosić 22 grosze, natomiast od 1 lipca 2009 już tylko 17 groszy.

Według Anny Streżyńskiej obniżenie stawek MTR ma być korzystne zwłaszcza dla operatorów sieci stacjonarnej. Jeżeli za decyzją UKE pójdą obniżki stawek dla klientów detalicznych, to skończy się masowy odpływ abonentów usług stacjonarnych do operatorów komórkowych.

Źródło: UKE