UKE zmusi operatorów do informowania o przekroczeniu limitu danych

Internet w komórkach to już powszechność. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpływa coraz więcej skarg na zawyżone rachunki z tytułu przekroczenia limitu transmisji danych. Być może wkrótce się to zmieni, bowiem UKE szykuje rozwiązanie.

Jak informuje "Gazeta Prawna", UKE zamierza wprowadzić przepisy, które zobligują operatorów do informowania o przekroczeniu bezpłatnego limitu. Urząd przygotował już odpowiednie propozycje zmian w prawie.

Skargi konsumentów są coraz powszechniejsze i dotyczą wszystkich operatorów działających na polskim rynku. Najczęściej skarżą się osoby, które dopiero od paru tygodni posiadają smartfona. Nie są oni bowiem świadomi tego,że przekroczyli limit danych. Często zdarza się, że rachunki poszkodowanych wynoszą nawet 1000 złotych.

Urząd chce, aby operatorzy mieli obowiązek przerywania transmisji danych w momencie kiedy klient przekroczy limit. Wówczas to, abonent miałby otrzymywać stosowną wiadomość SMS, która informowałaby go o sytuacji. Propozycję zmian trafiły już do Ministerstwa Infrastrukltury, które właśnie pracuje nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego.

Operatorzy bronią się, że dane o wykorzystywanych limitach można znaleźć logując się na swoje konto u danego dostawcy usług, jednakże nie wszyscy użytkownicy są tego świadomi.

Szacuje się, że z mobilnego Internetu korzysta w Polsce ok. 3,4 mln. osób.