UMPC narodzą się powtórnie?

Wielki hit targów CeBIT 2006 szybko został uznany za wielki kicz - chodzi oczywiście o komputerki UMPC. Zanosi się jednak na to, że ani Microsoft, ani jego partnerzy nie mają zamiaru się poddawać.

Za główny problem UMPC uznano stosunek możliwości do ceny: choć płaciło się za nie jak za wydajne laptopy, za 1300 dolarów użytkownik dostawał hybrydę powolnego notebooka i topornego, dużego PDA.

Pierwszy ruch postanowił wykonać Samsung. Pojawiły się pogłoski, że firma zrezygnuje w UMPC z Celeronów na rzecz tańszych procesorów AMD, co miałoby pozwolić na obniżenie ceny do niecałych 800 dolarów.

"Dla kobiet w ciąży, leśników i anarchistów"

To nie wszystko: wkrótce mają zaistnieć na rynku nowe, przeprojektowane modele komputerków. Pojawi się w nich m.in. klawiatura i moduły pozwalające na bezprzewodowe połączenia w sieciach UMTS i WiMAX. Odświeżone maszyny będą też lepiej przystosowane do konkretnego odbiorcy - oprócz modeli biznesowych, użytkownicy będą mogli wybrać wersje "młodzieżowe" czy "dla kobiet".

Sporo może zmienić również Vista, która zastąpi instalowane w UMPC Windows XP. Mika Kramer, szef działu Windows Client Mobility Marketing, twierdzi, że duża fala zainteresowania ultraprzenośnymi komputerkami będzie widoczna na przełomie 2006/2007 - czyli tuż przed albo w momencie premiery nowej wersji systemu Microsoftu.