UNetbootin - zainstaluj Linuksa bez wypalania płyt!

Jeśli twoje biurko przykryte jest płytami CD z kolejnymi dystrybucjami Linuksa, mamy dla ciebie rozwiązanie. Dzięki projektowi UNetbootin możesz zainstalować system spod znaku pingwina nie marnując ani jednego nośnika!

UNetbootin to aplikacja, za pomocą której możliwe jest podzielenie dysku na partycje oraz zainstalowanie popularnej dystrybucji Linuksa bez konieczności wcześniejszego pobierania obrazów ISO czy wypalania ich na nośniku. Aplikacja działa nieco inaczej niż przedstawiany rok temu na łamach PC Worlda Wubi - jeszcze wtedy bez nazwy - który tworzy partycję Ubuntu wewnątrz partycji Windows (patrz: "UbuntuWindows - ciekawa odmiana").

UNetbootin w taki sposób modyfikuje bootmanager, żeby po uruchomieniu komputera pojawiła się druga opcja oprócz Windows/Linuksa. Wybierając ją użytkownik rozpoczyna instalację systemu - można zdecydować się na Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Fedorę, openSUSE, CentOS, Debiana, ArchLinuksa, Frugalware Linuksa, Foresight Linuksa, VectorLinuksa, Mandrivę i Slackware.

Instalacja UNetbootin w Windows (źródło: lubi.sourceforge.net)

Instalacja UNetbootin w Windows (źródło: lubi.sourceforge.net)

Program oczywiście pozwala na zmianę rozmiaru partycji w locie i wydaje się być idealną opcją dla miłośników pingwina, którzy zdecydowali się na zakup wybrakowanego MacBooka Air.


Zobacz również