UOKiK ukarał dewelopera za nazywanie aplikacji "bezpłatną"

Spółka CT Creative Team oferująca aplikacje na telefony komórkowe oraz właściciel witryny internetowej www.najlepszecv.us wprowadzali konsumentów w błąd - orzekł UOKiK. Deweloper został ukarany kwotą w wysokości 42 tys. zł. Wszystko przez to, iż nazywali swoją aplikację mianem bezpłatnej.

Wprowadzanie konsumentów w błąd jest uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową, której stosowanie jest zabronione. Pod wpływem nieprawdziwych informacji konsument jest narażony na zakup produktu lub usługi, czego nie zrobiłby, gdyby wiedział o rzeczywistych warunkach oferty. Dopuściła się tego firma CT Creative Team odpowiedzialna za produkcję gry Wojna czołgów.

Deweloper informował, że gra jest bezpłatna. Tymczasem użytkownicy mogli korzystać z szeregu odpłatnych opcji (zakup amunicji czy też lepszego czołgu), a uczestnictwo w grze bez ponoszenia kosztów było możliwe praktycznie tylko na jej wstępnym etapie. UOKiK uznał taką sytuację za wprowadzenie w błąd i nałożył na CT Creative Team karę.

Postępowanie przeciwko Web Apps prowadzącemu witrynę www.najlepszecv.us zostało wszczęte w styczniu 2012 r. po informacji skierowanej do Urzędu przez konsumenta. W toku postępowania ustalono, że przedsiębiorca informował o możliwości pobrania plików z wzorami życiorysów za cenę 0,62 zł. Tymczasem uzyskanie dostępu do plików we wspomnianej cenie było możliwe jedynie po dokonaniu płatności przelewem lub kartą kredytową natomiast płacąc za pośrednictwem sms-a konsument ponosił koszt w wysokości aż 61,50 zł.

Decyzja UOKiK o nałożeniu ponad 42 tys. zł kary jest prawomocna.