UOKiK - warunkowa zgoda na przejęcie sieci ASTER przez UPC

Wreszcie jest decyzja w sprawie przejęcia sieci Aster przez spółkę Liberty Global (właściciel UPC). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę. Oznacza to, że może dojść do koncentracji ale musi to nastąpić z poszanowaniem pewnych praw...


Logo UPC

To już pewne. UPC Polska, największy operator kablowy na rynku, przejmie swojego konkurenta w postaci sieci ASTER. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel zastrzega jednak, że Liberty Global w ciągu 18 miesięcy musi spełnić pewne warunki.

Jakie to warunki?

Liberty Global nie może przejąć sieci ASTER w całości. Chodzi przede wszystkim o rynek krakowski i warszawski. Urząd stwierdził, że na tych polach UPC mogłoby zdobyć zbyt dominującą pozycję. W związku z tym konieczna jest sprzedaż ASTERA w tych miastach innej spółce. Ponadto spółka, która go nabędzie, nie może w żaden sposób być związana z UPC.

Zobacz również:

  • Huawei patentuje smartfon z kamerą selfie pod wyświetlaczem

To nie koniec, UPC musi zagwarantować pełną ciągłość świadczenia usług w momencie zmiany właściciela stołecznego i krakowskiego ASTERA.

Co dalej?

UPC poinformowało, że akceptuje postawione przez Urząd warunki. Co z warszawskimi i krakowskimi użytkownikami sieci ASTER? Otóż będą oni mieć wybór czy przejść do UPC Polska czy też zostać u nowego/starego operatora. Oczywiście wybór taki będzie tylko tam, gdzie obok siebie jednocześnie działały UPC oraz ASTER. Dodajmy, że w Warszawie nie było zbyt wiele takich osiedli.

Gdyby na zakup ASTERA w tych dwóch miastach zdecydował się ktoś z najpoważniejszych konkurentów UPC - Vectra albo Multimedia Polska, to moglibyśmy mieć naprawdę ciekawą sytuację na stołecznym i krakowskim rynku.

Przypomnijmy, że Liberty Global przejęło ASTER w grudniu zeszłego roku. Zgodę na koncentrację musiał wydać UOKiK, który wiele miesięcy zwlekał z decyzją.

Na forach internetowych zdania są podzielone. W warunkowej zgodzie jedni widzą zagrożenie dla monopolizacji na rynku sieci kablowych. Inni wyczuwają w tym szanse na osłabienie pozycji Telekomunikacji Polskiej. Jakie jest wasze zdanie?