UPS na każdą… awarię


CyberPower wyposażony jest w dwie baterie 7 Ah. Jak podaje producent, można je w pełni naładować w ciągu ośmiu godzin, co wystarcza zasilaczowi na 12 minut pracy przy 50-procentowym obciążeniu i 4 minuty przy obciążeniu 100-procentowym. W naszym teście przy średnim obciążeniu 230 W (ok. 35 procent rzeczywistej mocy) zasilacz pracował przez 14 minut na w pełni naładowanych akumulatorach. Gdy akumulatory były ładowane przez cztery godziny, czas ten skrócił się niemal o dwie minuty, co jest dobrym wynikiem (84 % maksymalnej mocy). Ważna cechą tego modelu jest też niski pobór prądu przeznaczonego na jego potrzeby (6 W) – pod tym względem to najlepsza konstrukcja spośród testowanych.

Werdykt PC Worlda+ duża efektywność+ wyświetlacz+ niski pobór prądu na własne potrzeby+ nienagrzewająca się obudowa- brak

Zobacz również:

  • Jeszcze o tym nie wiesz, ale naprawdę potrzebujesz UPS'a!

Ever ECO 1000 LCD

Moc pozorna / rzeczywista (VA / W):1000 / 600

Technologia: offline

Przebieg napięcia: schodkowy

Akumulatory: 2 x 9 Ah

UPS na każdą… awarię

ECO 1000 LCD

Ever udowodnił, że zasilacz awaryjny nie musi być duży i toporny. W ładnej i nowoczesnej obudowie (zasilacz ustawia się pionowo) o wymiarach 22 x 33 x 44 mm umieszczono dwa akumulatory 12-woltowe o pojemności 9 Ah. Obudowa z czarnego plastiku wyposażona jest w podświetlany na niebiesko wyświetlacz LCD, na którym można odczytać podstawowe parametry pracy urządzenia. Ever ECO 1000 LCD ma osiem gniazd komputerowych, z których cztery służą do podtrzymania zasilania awaryjnego, a cztery (oznaczone kolorem białym) są z ochroną przeciwprzepięciową, ale bez podtrzymania awaryjnego.

Zasilacz wykonano w technologii offline. Jest prostsza od interaktywnej, brakuje m.in. układu automatycznej regulacji napięcia. Wpływa to na jakość prądu, bo falownik nie generuje napięcia sinusoidalnego, tylko jego prostokątny odpowiednik o wartości 230 V. Istnieje uzasadniona obawa, że zasilacz tego typu nie będzie poprawnie działał z zasilaczami komputerowymi wyposażonymi w filtr PFC. W naszym teście (zasilacz CoolerMaster z aktywnym PFC) ten problem nie wystąpił. Funkcjonalna konstrukcja obudowy pozwala na wymianę akumulatorów bez jej rozkręcania.

Zasilacz zabezpiecza do mocy pozornej 1000 VA i czynnej 600 W, co pozwala na bezproblemowe podłączenie profesjonalnego komputera stacjonarnego i dodatkowych urządzeń, takich jak modem, dysk zewnętrzny czy serwer NAS. Przy obciążeniu 80-procentowym zasilacz zapewnia – według producenta – pracę przez pięć minut. Podczas naszych testów przy średnim obciążeniu 230 W (40-procentowe) zasilacz z pełną baterią (12 godzin ładowania) pracował 24 minuty. Ten czas skrócił się do 20 minut, gdy baterie były ładowane przez cztery godziny, co jest dobrym wynikiem, bo akumulatory naładowały się w 86 procentach. Ważną cechą tego modelu jest też cicha praca, bo gdy jest on podłączony do prądu to prawie nie słychać jak pracuje. Zauważyliśmy natomiast, że obciążony zasilacz na zasilaniu bateryjnym ma tendencję do mocnego nagrzewania. Temperatura obudowy w najcieplejszym miejscu wzrosła do 54 stopni Celsjusza, czyli o ponad 30 stopni.

Werdykt PC Worlda+ długi czas pracy na baterii+ wyświetlacz+ cicha praca- schodkowy przebieg napięcia

 Eaton 5s 1000i

Moc pozorna / rzeczywista (VA / W): 1000 / 600

Technologia: interaktywna

Przebieg napięcia: sinusoida

Akumulatory: 1 x 9 Ah

UPS na każdą… awarię

Eaton 5S

Obudowę z czarnego plastiku i blachy można ustawić pionowo lub poziomo (250 x 87 x 382 mm). W przeciwieństwie do zasilaczy Evera czy CyberPowera, Eaton nie ma wyświetlacza, a tylko podświetlany na niebiesko przycisk uruchamiający urządzenie. Ta prostota ma sens, bo użytkownicy zasilaczy awaryjnych często stawiają je pod biurkiem i zapominają o nich do czasu awarii prądu. Rzadko monitoruje się dane, zresztą można je odczytać bezpośrednio na monitorze – wystarczy podłączyć zasilacz do komputera kablem USB (jest w zestawie) i zainstalować dołączane przez producenta oprogramowanie. Zasilacz oferuje pozorną moc 1000 VA i rzeczywistą 600 W. Wytwarzanie klasycznego napięcia sinusoidalnego podczas podtrzymania baterii pozwala Eatonowi chronić nie tylko urządzenia komputerowe z zasilaczem impulsowym, ale i bardziej wymagające odbiorniki.

Zasilacz ma cztery gniazda IEC z pełnym zabezpieczeniem i cztery (10 A) z ochroną przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Oprócz tego są wyjścia sieciowe do ochrony ethernetu albo linii telefonicznej. Na tylnej ściance zamontowano gniazdo USB do komunikacji z oprogramowaniem sterującym. Warto je zainstalować, bo dzięki niemu np. komputer zostanie automatycznie wyłączony, gdy poziom naładowania akumulatora stanie się krytyczny. Zasilacz zawiera jeden akumulator o pojemności 9 Ah, który według producenta wystarcza na 8 minut pracy przy 75-procentowym obciążeniu. W naszych testach przy 230-watowym obciążeniu pracował około 20 minut, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wymiary urządzenia. Kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę, to nienagrzewająca się obudowa (jej temperatura podczas pracy na zasilaniu bateryjnym wzrosła tylko do 35 stopni Celsjusza) i cicha praca.

Werdykt PC Worlda+ prosta konstrukcja+ czas pracy na baterii+ cicha praca+ nienagrzewająca się obudowa- brak wyświetlacza

APC Back-UPS Pro 900

Moc pozorna / rzeczywista (VA / W): 900 / 540

Technologia: interaktywna

Przebieg napięcia: schodkowy

Akumulator : 1 x 13 Ah

UPS na każdą… awarię

Back-UPS Pro 900

APC Back-UPS Pro 900 zabezpiecza sprzęt pobierający do 900 VA mocy pozornej lub 540 W czynnej. Zasilacz ma cztery gniazdka z pełną ochroną i cztery z zaporą przeciwprzepięciową. Automatyczna regulacja napięcia (AVR) ma dwa stopnie. Może podwyższać napięcie wejściowe o 14 procent lub zmniejszać za wysokie o dziewięć procent. Jeśli taka korekcja nie wystarcza, w zakresach, o których była mowa, następuje przejście na zasilanie bateryjne. Wtedy falownik generuje napięcie 232 V o kształcie schodkowym. Wewnątrz obudowy jest jedno ogniwo o pojemności 13 Ah, które ma wystarczyć na czterominutową pracę z pełnym i 16-minutową z 50-procentowym obciążeniem. Obudowa przystosowana jest do pracy w pionie i zajmuje niedużo miejsca (250 x 100 x 382 mm). Z przodu zamontowano trzy przyciski i wyświetlacz LCD, na którym można odczytać podstawowe parametry pracy urządzenia, np. obciążenie, pojemność akumulatora, napięcie itp.

Zasilanie w części gniazdek może być wyłączane, jeśli zużycie energii w głównym gniazdku spadnie poniżej ustalonego progu wskutek wyłączenia komputera lub jego przejścia w stan hibernacji. Razem z komputerem można więc wyłączyć inne, niepotrzebne już urządzenia, np. drukarkę czy monitor. Peryferia nie przechodzą w stan czuwania, a są wyłączane, co pozwala oszczędzić energię. Możliwa jest też regulacja napięcia, przy którym następuje przejście na zasilanie bateryjne.

Ośmiogodzinne podłączenie do prądu wystarcza, aby w pełni naładować akumulator. W testach ze średnim obciążeniem 230 W APC Back-UPS Pro 900 uzyskał bardzo dobry wynik, pracując prawie 19 minut, uruchamiając alarm mniej więcej na trzy minuty przed wyłączeniem komputera. Jednak prawdziwe możliwości pokazał po krótszym, czterogodzinnym ładowaniu akumulatora, uzyskując wysoką sprawność pracy na baterii (94%). To jeden z najlepszych wyników.

Werdykt PC Worlda+ czas pracy na baterii+ wyświetlacz+ funkcjonalne oprogramowanie- schodkowy przebieg napięcia

UPS na każdą… awarię

upsy