UPS na kłopoty z zasilaniem


Eaton Powerware 5115-500i

Dobra tradycja

Informacje www.powerware.pl, cena 499 zł

UPS na kłopoty z zasilaniem

Eaton Powerware 5115-500i

Pod symbolem Powerware 5115 kryje się rodzina czterech modeli o mocy pozornej od 500 do 1400 VA. Ich cechą wspólną jest wytwarzanie klasycznego napięcia sinusoidalnego podczas podtrzymywania prądu z baterii, dzięki czemu mogą chronić nie tylko urządzenia komputerowe z zasilaczem impulsowym, ale i bardziej wymagające odbiorniki. Modele różnią się głównie liczbą ogniw i gniazdek. Najmniejszy z nich ma cztery gniazda IEC (komputerowe) z pełnym zabezpieczeniem nie tylko przed zanikiem napięcia, ale także na wypadek przepięcia. Oprócz tego są wyjścia sieciowe przeznaczone do ochrony przed przepięciem Ethernetu albo linii telefonicznej. Na tylnej ściance urządzeń zainstalowano wtyki RS232 i USB do komunikacji z oprogramowaniem sterującym oraz przełącznik do ustawiania podstawowego napięcia od 220 do 240 V. W przeciwieństwie do mocniejszych modeli, w "pięćsetce" nie ma wentylatora chłodzącego baterie i elektronikę. W teście okazało się, że ten brak odbija się niekorzystnie na szybkości ładowania, która jest dużo wolniejsza od deklarowanych w specyfikacji trzech godzin do 90 procent pojemności. Dostęp do baterii jest wyjątkowo prosty, wystarczy otworzyć przednią ściankę. To ważne, gdyż fabrycznie baterie są odłączone i samemu trzeba je podłączyć. O stanie urządzenia informują cztery diody.

Bardziej bezpieczny

Podtrzymanie obciążenia zbliżonego do mocy maksymalnej trwało ponad osiem minut. Dwugodzinne ładowanie wystarcza na pracę trzykrotnie krótszą. Podtrzymywanie bateryjne uruchamia się po wyjściu napięcia poza zakres 182-268 V. Wewnątrz niego działa automatyczna regulacja, która podnosi za niskie napięcie o 11 lub redukuje za wysokie o 12 procent. Dzięki tym układom zakres napięcia opuszczającego zasilacz zmniejsza się do 203-239 V. To bardzo bezpieczny poziom stabilizacji.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny
  • Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Po awarii zasilania dość szybko następuje stabilizacja fazy, w przeciwieństwie do amplitudy, której minimalne zmiany obserwujemy przez dłuższy czas. Za to efekt jest znakomity: różnica między przerwaną fazą sieciową i zastępującą ją bateryjną niewiele przekracza jedną milisekundę. Wyjątkowo szczegółową kontrolę pracy zasilacza oraz określenie harmonogramu działań po zaniku prądu umożliwia program FailSafe. Na własne potrzeby zasilacz zużywa 11W.

Zalety:

- długi czas podtrzymania

- sinusoidalny kształt napięcia

- sprawne przełączanie

Wady:

- słaba ładowarka

- brak "lokalizacji" gniazdek

- mały zakres działania AVR-u