UPS na kłopoty z zasilaniem


APC SmartUPS SMT 750i

Supernowoczesny

Informacje www.apc.pl, cena 899 zł

UPS na kłopoty z zasilaniem

APC SmartUPS SMT 750i

APC SMT 750i jest przedstawicielem nowej rodziny zasilaczy, w której całkowicie zmieniono system sterowania. Do prostych reguł rządzących pracą zwykłych modeli dodano porcję "inteligencji". Przede wszystkim bardzo powiększono ilość informacji o stanie zasilacza, co jest szczególnie ważne, gdy użytkownik musi podjąć decyzję, czy zamyka system, czy próbuje przetrwać zanik napięcia, korzystając z energii zgromadzonej w baterii. Taka diagnoza zyskała na wiarygodności wskutek uwzględnienia stanu zużycia akumulatorów, znanemu dzięki częstemu automatycznemu testowaniu. Dwurzędowy ekran LCD służy nie tylko do wyświetlania informacji, ale także do programowania pracy urządzenia. Pozwala to łatwo zmieniać parametry, które dotąd były ustawiane fabrycznie. Na przykład punkty przejścia na zasilanie bateryjne mogą być bardziej lub mniej rygorystycznie ustawione w zależności od jakości sieci. Przy lepszym zasilaniu tolerancja może być mniejsza, ale gdyby zastosować te same ustawienia do gorszej sieci ,mielibyśmy do czynienia ze zbyt częstym przechodzeniem na baterie.

Długie podtrzymanie

Z niezrozumiałych powodów w 750i nie ma możliwości zarządzania gniazdkami. Ta funkcja jest dostępna w większych modelach tej samej serii i w rodzinie tańszych, zielonych Backów, więc deklaracje producenta o wyjątkowej efektywności energetycznej serii w wypadku tego modelu są nieco na wyrost. Podobny wniosek wynika ze sporej mocy (19 W) pobieranej przez zasilacz na własne potrzeby.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny
  • Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Niezależnie od ilości zaimplementowanej "inteligencji" SMT 750i jest bardzo nowoczesną konstrukcją. Jego falownik dostarcza napięcie w kształcie sinusa. Zbudowany został w topologii interaktywnej, z trzema stopniami automatycznej regulacji napięcia. Zwykle takie stopnie zapewniają kilkunastoprocentową korekcję napięcia, w Smarcie posunięto się o krok dalej, dodając stopień podwyższający aż o 30 procent. Dzięki temu nawet bardzo głębokie spadki (do 160 V) mogą być korygowane bez korzystania z pomocy baterii.

Wewnątrz urządzenia są dwie baterie, które mają wystarczyć na sześciominutową pracę z maksymalnym - 750 VA lub 500 W - obciążeniem. Te liczby znalazły potwierdzenie w teście. Bardzo szybko nastąpiła regeneracja baterii. Dwugodzinne ładowanie wystarczyło do odbudowania ich początkowej pojemności. Przejście na zasilanie wewnętrzne odbywa się w przeciętnym tempie. Po trzech połówkach okresu stabilizują się faza i amplituda. Ta pierwsza idealnie kontynuuje przebieg sinusoidy sprzed wyłączenia.

Zalety:

- nowe możliwości sterowania

- długi czas podtrzymania

- sinusoidalny kształt napięcia

- szybka ładowarka

- sprawny AVR

Wady:

- komputerowy standard gniazdek

- brak ochrony sieci

- spory pobór energii

- wysoka cena