UPS na kłopoty z zasilaniem


ETA UPS 520 sinus

Nie do zdarcia

Informacje www.eta.pl, cena 402 zł

UPS na kłopoty z zasilaniem

ETA UPS 520 sinus

Zasilacze wytwarzające napięcie w kształcie sinusa są nowością w ofercie Ety. Debiut można uznać za udany. Co prawda, przy większym obciążeniu czubki sinusoidy bywały obcinane, ale nie jest to kształt napięcia pochodzącego z najprostszych falowników, który szerzy największe spustoszenie. Pozytywnie zaskoczyła nas długość pracy na baterii, kontrastująca ze stosunkowo niewielką pojemnością ogniwa. Siedem Ah pojemności wystarczyło na podtrzymanie 250 W prawie przez dziesięć minut. Po dwugodzinnym ładowaniu także zanotowaliśmy imponująco długi czas podtrzymania. Ponad siedem minut dobrze świadczy o sile ładowarki.

Szybkie reagowanie

520 sinus został zbudowany według topologii interaktywnej. Jak zwykle w takich konstrukcjach, mamy układ automatycznej regulacji napięcia. Stopień jest tylko jeden, powiększający napięcie o 18 procent. Momenty przełączania na ten stopień i z niego na pracę bateryjną nie są najlepiej dobrane. W efekcie napięcie prądu opuszczającego zasilacz może się zmieniać w zbyt szerokich granicach, od 191 do 254 V. Poza korekcją napięcia urządzenie pełni także funkcje filtrujące. Dotyczy to zakłóceń radiowych i innych części widma elektromagnetycznego. Do przeciwdziałania przepięciom jest tłumik warystorowy, mamy też filtr EMI/RFI.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny
  • Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Przejścia na pracę bateryjną nie można ocenić jednoznacznie. Z jednej strony mamy bardzo szybką reakcję i ustabilizowanie się w nowym przebiegu zarówno fazy, jak i amplitudy, z drugiej niezbyt dokładnie odwzorowane przez nowe napięcie momenty maksimów i minimów sprzed wyłączenia. Przesunięcie jest spore i może sięgać nawet czwartej części okresu. Taka zmiana bywa niebezpieczna dla niektórych odbiorników.

Do dyspozycji użytkownika są dwa gniazdka z bolcem typu USE. Każda z obu faz ma swój bezpiecznik. Połączenie z programem Upsilon, zamykającym system operacyjny komputera w wypadku wyczerpywania się baterii, odbywa się przez gniazdo RS232. Kiedy sieć jest w porządku i zasilacz tylko transferuje prąd od wejścia do wyjścia, zużywa na swoje potrzeby aż 26 W.

Zalety:

- sinusoidalne napięcie

- długie podtrzymanie

- sprawna ładowarka

- niska cena

Wady:

- brak ochrony sieci

- słaba stabilizacja napięcia

- spore zużycie energii