UPS na kłopoty z zasilaniem


Ever ECO Pro 500 CDS

Tani sinus

Informacje www.ever.com.pl cena 349 zł

UPS na kłopoty z zasilaniem

Ever ECO Pro 500 CDS

ECO Pro 500 CDS jest kontrowersyjną konstrukcją. Z jednej strony, spełnia najbardziej restrykcyjne wymogi dotyczące zachowania kształtu napięcia - jego falownik wytwarza napięcie w kształcie sinusa. Z drugiej zaś, zbudowany jest według topologii offline, uchodzącej za mało efektywną. Powodem jest brak systemu podwyższania za niskiego albo obniżania zbyt wysokiego napięcia zasilania. Przekroczenie zakresu tolerancji powoduje od razu przejście na pracę bateryjną. Jedną z konsekwencji braku tego systemu jest duży zakres napięcia, które zasilacz poda na wyjście, zanim przełączy się na pracę z akumulatora. Może ono spaść do 186 V albo wzrosnąć do 268 V. Osiemdziesiąt W różnicy nie najlepiej świadczy o działaniu stabilizatora napięcia. To kwalifikuje urządzenie raczej do zabezpieczania linii dobrej jakości niż sieci obfitującej w częste spadki i podwyższenia napięcia.

PRO w nazwie modelu oznacza, że urządzenie może współpracować z komputerem i zainstalowanym tam programem PowerSoft Lite, który w wypadku problemów z zasilaniem może wymusić zamknięcie systemu lub jego przejście w stan hibernacji. Połączenie obu urządzeń następuje przez USB. Model pozbawiony tego złącza, programu i tej funkcjonalności kosztuje o 70 zł mniej. Poza gniazdkiem USB i parą do zabezpieczenia sieci telefonicznej przed przepięciami urządzenie dysponuje dwoma gniazdkami z bolcem uziemiającym (USE). W razie problemów z napięciem oba są zasilane przez falownik z baterii.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny
  • Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Stateczne przejście

Nominalnie falownik podoła obciążeniu 500 VA mocy pozornej albo 300 W czynnej. Baterie o pojemności pięciu amperogodzin mają nominalnie wystarczać na pięć minut przetrwania pod obciążeniem 80%. W praktyce było minimalnie gorzej i 83-procentowe obciążenie zostało podtrzymane przez trzy minuty. Dwie godziny ładowania wystarczyły baterii do odzyskania poprzedniej pojemności. Tak szybka regeneracja jest ważna w razie częstych zaników napięcia i poza potwierdzeniem sprawności ładowarki świadczy o nie najlepszym uformowaniu baterii.

Brak interaktywności odbija się na sprawności przejścia na zasilanie akumulatorowe. Najbardziej rzuca się w oczy brak kontynuacji fazy starego przebiegu przez nowy. Jednak ze względu na niezbyt szybką reakcję nie wywołuje to żadnych przepięć. Na pochwałę zasługuje energooszczędność zasilacza. Na swoje potrzeby zużywa jedynie 6,6 W.

Zalty:

- długie podtrzymanie

- sprawne przełączanie

- szybkie ładowanie

Wady:

- spore zużycie energii

- brak AVR