UPS na kłopoty z zasilaniem

Od zasilaczy awaryjnych wymagamy niezawodności. Tej gwarancji nie dają modele wytwarzające napięcie o różnych dziwnych kształtach. Tylko zasilacze oferujące napięcie sinusoidalne mogą w pełni zastąpić jego brak w gniazdku. Z naszego testu dowiesz się, co oferują najnowsze modele.


Wraz z rozwojem cywilizacji coraz bardziej uzależniamy się od nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej. Nawet urządzenia korzystające z innych rodzajów energii, na przykład ogrzewacze gazowe, w najnowszych generacjach stają się bezużyteczne bez dopływu prądu. Jednocześnie bilans energii elektrycznej staje się coraz bardziej napięty. Zimowym szczytom zużycia energii z powodu zimna, dorównały letnie, wywołane korzystaniem z klimatyzacji. Dlatego coraz częściej musimy brać pod uwagę ewentualność przerw w zasilaniu albo pojawienia się innych zakłóceń. A wówczas do akcji powinny wkraczać zasilacze awaryjne.

Spółka z komputerem

UPS na kłopoty z zasilaniem

Ten UPS wygląda jak gruba listwa zasilająca.

Te zasilacze, które znamy, przede wszystkim były rozwijane na potrzeby współpracy z komputerem i jego zasilaczem impulsowym. Nie oferowały energii wyższej jakości, takiej, jaką mamy w gniazdku, bo nie było takiej potrzeby. Najtańszy w produkcji był generator napięcia prostokątnego i taki szybko zdominował rynek.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny
  • Zbudowano najsilniejszy na świecie magnes termojądrowy

Jednak zakres używania zasilaczy stopniowo się rozszerza poza zastosowania, do których były konstruowane. System otwierania bramy sterowany pilotem, elektronika systemów grzewczych, telewizor czy system audio także powinny być odporne na przerwy w dopływie energii. Wykorzystanie do ratowania sytuacji powszechnie dostępnych i tanich zasilaczy awaryjnych byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyby korzystające z ich pomocy urządzania miały tak samo niskie wymagania co do jakości energii, jak zasilacze komputerowe.

Większe wymagania

UPS na kłopoty z zasilaniem

Ekrany LCD są coraz częściej w zasilaczach.

Dzisiaj nawet tolerancyjne komputery zaczynają "kręcić nosem" na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez typowe zasilacze awaryjne. Prostokąty, zęby piły i inne dziwne kształty napięcia wytwarzanego niewielkim kosztem powodują coraz więcej problemów w cywilizacji przystosowanej do obecności sinusa w gniazdku elektrycznym. Co gorsze, niesinusoidalne formy napięcia często szkodzą w sposób podstępny, trudno zauważalny.

We współpracy z najnowszymi zasilaczami komputerowymi, wyposażonymi na wejściu w układy poprawiające współczynnik mocy (PFC), może dochodzić do oszukiwania tych układów, np. w modelach, które pozyskują wzorzec prądu z sieci zasilającej. Następnym urządzeniem narażonym na uszkodzenia są transformatorowe zasilacze małej mocy, bo przebieg niesinusoidalny będzie powodował przegrzewanie rdzenia, co może doprowadzić do spalenia urządzenia. W niebezpieczeństwie będą też silniki o małej mocy. W zależności od konstrukcji mogą odmówić pracy (za mały moment rozruchowy) lub się przegrzewać. Inne problemy są związane z emisją fal elektromagnetycznych różnych częstotliwości, spowodowaną gwałtownymi spadkami i wzrostami napięcia. Mogą powodować zakłócenia w pracy zasilanych urządzeń RTV. Z tego przeglądu wynika, że najczęstszą konsekwencją używania napięcia o dziwnych kształtach jest przegrzanie, tym groźniejsze, im dłużej trwa. Dlatego powinny być stosowane najwyżej chwilowo.

Zasilacze w testach

Z czterech przetestowanych konstrukcji największe wrażenie sprawia Smart z APC. Wygląda jak prekursor nowej generacji zasilaczy, znacznie inteligentniejszych. Ale z jego "inteligencją" niełatwo się porozumieć. Dwurzędowy ekran znakowy i kilka przycisków miało zastąpić programy do obsługi zasilaczy, których nikt nie używa. Dopóki nie powstanie przyjazny interfejs, zalety tego urządzenia trudno będzie wykorzystać.

Dobrze wypadł też zasilacz Specline Pro 700, przeznaczony do zadań wymagających znacznie dłuższego czasu podtrzymania. Do kilku baterii w skrzynce zasadniczej można dokupić pojemnik na parę następnych. Wydawałoby się, że ten sam efekt da zakupienie znacznie silniejszego zasilacza typowego, który dzięki dużej pojemności baterii obciążonych w niewielkim stopniu także podtrzymywał przez długi czas. To rozumowanie byłoby poprawne, gdyby nie straty. Zużycie energii na własne potrzeby zasilaczy zależą głównie od mocy i pojemności zaprojektowanych, a nie aktualnie wykorzystywanych.

UPS na kłopoty z zasilaniem

UPS-y - zestawienie wybranych modeli